MYO yıkılıyor

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ'NİN İLK GÖZ AĞRILARINDAN...

MYO yıkılıyor

Kastamonu Üniversitesi'nin (KÜ) Kastamonu Meslek Yüksekokulu (MYO) binası yıkılıyor. 2013 yılında ‘depreme dayanıksız’ raporu verilmesine rağmen binada bir güçlendirilme yapılmamıştı. MYO'nun kampüs içerisine taşınmasıyla birlikte mevcut binayla yeniden bir değerlendirme yapan üniversite yönetimi, elde ettikleri rapor doğrultusunda binanın yıkımına karar verdi.

Yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alanda 1990'lı yıllarda yapılan ve Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitime başlayan yüksekokul binası, 2006 yılında kurulan Kastamonu Üniversitesi'nin ilk binaları arasında yer alıyordu. Depreme dayanıksız raporunun ardından firmalardan aldıkları bilgiler doğrultusunda güçlendirmenin mümkün olmadığının anlaşılması sonrası Kastamonu Meslek Yüksekokulu binasının yıkılmasına karar verildi.

Binanın kısa süre içerisinde yıkılması beklenirken, alana da bir fakülte inşa edilmesi planlanıyor. Ayrıca, binanın yapımı için gerekli ödeneğin de önümüzdeki yıl Kastamonu Üniversitesi bütçesine eklenmesi bekleniyor. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER