KÜ'de Aytmatov’u anma töreni düzenlendi

Kastamonu Üniversitesi’nde (KÜ) eğitim gören Kırgız öğrencilerin öncülüğünde, Türk dünyasının en önemli yazarlarından Cengiz Aytmatov’u anma programı gerçekleştirildi.

KÜ'de Aytmatov’u anma töreni düzenlendi
banner72

Büyük ustanın 93’ncü doğum yıldönümüne ithafen gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda Kırgız öğrenci katıldı. Kırgız öğrencilerin kültürlerini etkili bir biçimde sergilemesi milli duyguları kabarttı. Programa katılan KÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal; “Aytmatov, bir taraftan eserleriyle dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alırken, diğer yandan yaptığı hizmetlerle Kırgızların günümüzdeki milli kahramanı haline geldi” dedi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kırgızistan’ın milli marşının okunmasıyla başlanan etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr Mehmet Atalan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt ve öğrencilerin yanı sıra Kırgızistan Oş Üniversitesi akademisyenleri de katıldı.

TOPAL: “O, TÜRK-İSLAM COĞRAFYASININ KUTUP YILDIZI”

Açılış konuşması gerçekleştiren Rektör Ahmet Hamdi Topal, Aytmatov’un, kendisine de birçok şey öğrettiğini belirterek konuşmasına şöyle başladı; “Büyük Türk yazarı Cengiz Aytmatov 93’üncü doğum yılı vesilesi ile bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Bizlerle birlikte olan Kırgızistan’ın Oş Üniversitesi akademisyenlerine şükranlarımı sunuyor, kendilerine üniversitemiz adına hoş geldiniz diyorum. Büyük şairimiz Yahya Kemal’in ses bayramları diye nitelendirdiği Türkçeyi, Türk İslam coğrafyasının kutup yıldızı olarak tüm dünyada parıldayan, kalpleri buluşturan, gönülleri kuşatan bir sancak haline getiren değerlerimizin başında hiç şüphesiz Cengiz Aytmatov gelmekte.”

“TÜRK KÜLTÜRÜNE ÇOK BAĞLIYDI”

Cengiz Aytmatov’un eserleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Rektör Topal, şöyle devam etti; “Yakın tarihteki en güçlü temsilcilerinden biri olarak eserleriyle tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi gelecek nesillere aktardı. Aytmatov bir taraftan eserleriyle dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alırken, diğer yandan yaptığı hizmetlerle Kırgızların günümüzdeki milli kahramanı haline geldi. Aytmatow, kendi hayat hikayesiyle de uzun uzun üzerinde durulmasını hak eden bir şahsiyet olarak karşımıza çıkmakta. Başta Kırgız gelenek ve görenekleri dahil olmak üzere, Türk kültürüne çok bağlıydı. Bu özelliğini sanatına yansıtmayı elbette başardı. Eserleri, Türkçenin yanında 150’den fazla dile çevrilerek milyonlarca kişiye ulaştı. Ve bu haliyle Aytmatov, doğduğu ve yaşadığı toprakları, bozkırın dağları, gölleri, nehirleriyle Kırgız kültürünü bir bütün olarak insanlığa tanıtmayı başardı. Talas eyaletinin Şeker köyünde doğan Aytmatov, tüm dünyanın ve tabi ki en başta bizim ortak değerimiz olarak görüyoruz. Zor bir coğrafyaya hitap etmesine rağmen, umutsuzluğa hayatında asla yer vermemiş ve en can yakıcı sıkıntıları dile getirirken bile onların üstesinden gelmenin yollarını bizlere bütün açıklığı ile göstermiştir. Aytmatov; “İnsanlar kaderlerini ayarlar, kaderler de insanları ayarlar” diyerek çilekeş Kırgız halkının o bir zamanlar içinde bulunmuş olduğu sorunları çözmeye çalışıyordu. Geçmişten bugüne, günümüzden geleceğe köprü kuran eserleriyle bütün insanlığa emsalsiz bir miras bırakan Cengiz Aytmatov’u huzurunuzda tekrar saygıyla yad ediyorum.”

Konuşmaların ardından Cengiz Aytmatov ile ilgili belgesel gösterimi, Manas destanı okunması, Kopuzla Kırgız müzikleri, Kırgız folklor gösterisi, Tiyatro gösterileri yapılırken, dombra  dinletisi de gerçekleşti.

Gösterilerin ardından Kırgızistan Oş Devlet Koleji’nin Müdürü Bagayım Avdılakimova’nın, Rektör Hamdi Topal’a, Rektör Yardımcısı Mehmet Atalan’a ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt’a hediyelerini takdim etti. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER