Hibrit kararı!

Kastamonu Üniversitesi Senatosu kararı ile üniversitede 2021-2022 eğitim öğretim yılında hibrit eğitim modeliyle yürütülecek

Hibrit kararı!

Kastamonu Üniversitesi Senatosu kararı ile üniversitede 2021-2022 eğitim öğretim yılında hibrit eğitim modeliyle yürütülecek. Bu kapsamda üniversitede yapılacak dersler yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde yapılacağı kaydedildi.

Kastamonu Üniversitesi Senato Toplantısı, Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kasım Yenigün, Prof. Dr. Mehmet Atalan ve Prof. Dr. Ömer Küçük, Genel Sekreter V. Şevket Bahçacıoğlu, fakülte dekanları, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri ile senato üyeleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Topal, 11 Ekim’de üniversitede başlayacak olan yüz yüze ve çevrimiçi eğitim ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında senato üyelerini bilgilendirdi. Toplantıda, 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde derslerin işlenmesine yönelik planlamalar ve Kovid-19 için alınacak tedbirler ile gündem maddeleri görüşüldü. Toplantıda alınan kararlar ile birlikte KÜ’de 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı güz dönemi eğitim öğretim döneminin; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın "Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu", “Küresel Salgında Eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi” ve “Küresel Salgın Sürecinde Kampüs Ortamlarına Yönelik Uygulamalar Rehberi” ile Sağlık Bakanlığının “Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” doğrultusunda yürütüleceği ifade edildi.

SALGIN TEDBİRLERİNE DİKKAT EDİLECEK

Koronavirüs salgını dolayısıyla derslik ve çalışma salonlarında uygulanacak tedbirler de belirlendi. Bu kapsamda akademik ve idari personel ile öğrencilerin aşılanması tavsiye edilirken, üniversitede dersliklerde, kampüslerde, toplantı salonlarında maskeye, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, kampüs içinde ortak kullanım alanları düzenli olarak temizleneceği, sosyal faaliyetler mümkün olduğunca açık havada sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Sınıf içerisinde ise oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafe olacağı, blok ders yerine dersler arasında salonun büyüklüğüne göre, en az 10 dakika ara verilerek ortamın havalandırılması sağlanması gerektiği vurgulandı.

ÇOĞU DERS YÜZ YÜZE EĞİTİMLE YÜRÜYÜLECEK

Üniversitenin tüm programlarının hibrit eğitim modeli şeklinde yürütüleceği açıklandı.  Belirlenen bazı derslerin ve uygulama derslerin yüz yüze, diğer derslerin ise uzaktan eğitim şeklinde yapılacağı kaydedildi. Müfredattaki derslerin yüzde 40’ını geçmemek üzere birimlerin ilgili kurumlarınca teklif edilen ve üniversite senatosu tarafından onaylanan dersler uzaktan eğitim ile yürütülecek. Belirlenen bazı derslerin ise kurallara uyulmak şartıyla yüz yüze olarak yürütüleceği açıklandı. Yüz yüze yapılacak derslerde öğrenci ve öğretim elemanları için HES kodu üzerinden aşı takibi ve son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Bu şartları sağlayamayan öğrenciler ise uzaktan eğitim şeklinde derslerin devamlılığı sağlanacak. Diğer yandan, üniversitenin programlarındaki bütün derslerin Kastamonu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (KUZEM)  platformunda öğrenci erişimine açılacak.

SINAVLAR YÜZ YÜZE YAPILACAK

Hem yüz yüze hem çevrimiçi yürütülen derslerin ara sınav, final, bütünleme ve tek ders sınavları ise gerekli önlemlerin alınması kaydıyla yüz yüze yapılacak.

STAJLAR DEVAM EDECEK

Salgının bölgesel seyri dikkate alınarak tedbirlere riayet etmek şartıyla öğrencilerin planlanan şekilde işletmede mesleki eğitim veya staj yapabilecek.  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda örgün eğitime geçilmesi nedeniyle öğretmenlik programlarında öğretmenlik uygulaması ile ilgili dersler yüz yüze uygulamalarla yürütülecek. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER