‘HEM’ler ilin kültür, sanat ve eğitime açılan kapısıdır’

HALK EĞİTİM MERKEZLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNAN KASTAMONU HEM MÜDÜRÜ EBUBEKİR YİĞİT; ‘HEM’ler ilin kültür, sanat ve eğitime açılan kapısıdır’

‘HEM’ler ilin kültür, sanat ve eğitime açılan kapısıdır’

Kastamonu Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) Ekim ayı itibariyle kurs kayıtları başladı. ‘7’den 70’e herkese eğitim’ anlayışıyla eğitim sunan Halk Eğitim Merkezi’nde verilen kurs çeşitliliği de dikkat çekiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan HEM Müdürü Ebubekir Yiğit, merkezde verilen kurslar ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Yiğit, Halk Eğitim Merkezlerinin, bulunduğu ilin eğitim öğretim kültür ve sanat merkezine açılan kapısı olarak gördüğünü ifade ederek verilen kursların amacını ise şöyle açıkladı; “Beşikten mezara kadar rehberlik hizmeti sunan bireyin bilgi şuur ve yeteneklerini geliştirerek insanlığın kalkınmasından, sorumluluk almasını destekleyen, belgelendirebilen, izlenebilen, denetleyebilen kaliteli eğitimleri sunmaktır.”

“HER ALANDA VAR OLDUĞUMUZU GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Ebubekir Yiğit; “Buraya gediğimde yapmak istediğim ilk işlerden biri kurs yelpazesini genişletmekti. Buraya gelmeden önce halk eğitim merkezlerinin sadece el işiyle uğraştığını zannediyordum. Tabi biz farklı kursları tespit etmeye çalıştık. Kastamonu’nun ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımızı yaptık. Bu çalışmaların sonucunda dokuma taş baskı ahşap bunun gibi kursların Kastamonu için çok önemli olduğunu fark ettik. Bunlar da unutulmaya yüz tutmuş gibiydi. Halk Eğitim’deki tüm arkadaşlarımızın da desteğiyle bir alan taraması yaptık. Alan taraması sonucunda kursların hep tek düze olduğunu gördük. Broşürler yaptık, sosyal medyayı kullandık, farklı kurslarımızı tanıttık. Şuan geldiğimiz noktada başta sadece birkaç alanda kurs açarken şimdi onlarca alanda yüzlerce kurs açıyoruz. Eskiden kurslar sadece belli bir kesime hitap ediyordu ancak biz şuan 7’den 70’e herkese ve her alanda hizmet vermeye çalışıyoruz. Hem istihdama yönelik kurslarda, hem meslek kurslarında, hem eğitim kurslarında, hem kişisel gelişim kurslarında, hem de el sanatlarında kısaca her alanda var olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Bu konuda da bir şeyler başardığımızı düşünüyoruz.”

“PEK ÇOK KURUM İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE KURS AÇIYORUZ”

HEM’de açılan kursların yanı sıra pek çok kurumla da işbirliği içinde farklı kurslar açtıklarını da ifade eden Yiğit; “Birçok kurumla işbirliği halinde kurslar açıyoruz. KASMEK bunlardan biri. KASMEK’teki tüm kurslar bizim kurslarımızdır. Piyano alımı maliyetli bir enstrüman, belediye ile işbirliği yaptık belediyemiz piyanoları aldı biz de eğitim noktasında destek veriyoruz. Ayrıca Kastamonu’da bu kadar kapsamlı ilk kez açılıyor. KASMEK’te sadece piyano değil, ut kursu, gitar kursu, robotik kodlama kursu, arduino kursu var. Belediye’nin sadece bu döneminde değil daha öncesinde de başlattığımız kurslardı. Sadece yeri farklıydı. Millet Kıraathanesi ve Hüma Hatun Konağı’ndaydı bunlar. Bu kurslarımız KASMEK’in binasında toplandı. Epey de bir öğrencimiz kayıt yaptırdı ve şuanda da kurslarımız eğitim vermeye devam ediyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Merkezi’ndeki kurslar, Kredi Yurtlar Kurumu’ndaki, Cezaevi’ndeki, El Sanatları Merkezi’ndeki ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ndeki kurslar bizim açtığımız kurslarımızdır. Bunun yanında İŞKUR Müdürlüğü ile istihdama yönelik özellikle tekstil üzerinde yıl içerisinde 15 tane kurs açıyoruz. Sosyal sorumluluk projesi altında kurslar da açıyoruz. Mesela pandemi öncesinde, Huzurevi’nde güzellik ve saç bakım kursu usta öğreticilerimiz çalışanlarla birlikte kadınlara yönelik her ayın ilk haftasında bu hizmeti onlara sunuyorduk. Sevgi Evi’nde yaşı müsait olan çocuklarımızı burada kursa alıyoruz. Onlara meslek öğretiyoruz. Belediye otobüs şoförlerimize alan taraması sonucunda gelen şikayetlerin olması nedeniyle ‘Sosyal Hayatta İletişim’ kursu verdik. Muhtarlarımıza iş hayatında ve sosyal hayatında işlerine yarayacak kurslar verdik. Bunun gibi birçok kuruma bu tarz kursları verdik ve vermeye de devam ediyoruz” dedi.

“ÇAĞIN GEREĞİNE UYGUN KURSLAR VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Dijital noktada önemli eğitimlerin de verildiğini kaydeden Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ebubekir Yiğit; “Çağın gereğine uygun kurslar vermeye çalışıyoruz. Bu konuda onların da yetişmesini sağlıyoruz. Bunlar;  ‘Dijital Benim İşim’ ‘Dijital Okuryazarlık’ ‘Dijitalde ben de varım’ kurslarımız. BU tarz kurslarda da biz Türkiye çapında erişim noktasında birinci ve üçüncülüğümüz var. En fazla kursiyer kaydedip kurs açan il olarak bu konuda gayet başarılıyız. Bizim burada hedeflediğimiz konulardan biri kadınlarımızın sosyal medya hesaplarını ya da ürettiklerini e-satış portalı ile sattığı zaman daha bilinçli hareket etmesi ve doğru kullanmasını sağlamaktır. Sadece kadınlar değil, aynı zamanda gençlerimize yönelik de kurslar açıyoruz. Bu robotik kodlama arduino kursları müzik kursları, spor kursları aslında gençliğe yönelik. Bunun dışında engelli bireylerimizi de unutmuyoruz. Mesela Kastamonu’da görme engellilere baston eğitimini biz iki yıl önce verdik. Hepimiz göreme engelli olabilirdik evde dört duvar arasına kapatmak çok da doğru bir şey değil. Biz de bu konuda bir şeyler yapmalıyız diyerek, Kastamonu’da uzman hocamızla birlikte baston eğitimini verdik” ifadelerine yer verdi. 

KASTAMONU MERKEZ’DE AÇTIĞIMIZ KURS SAYISI 1.500’E YAKIN”

Kastamonu’da devam eden kurslarla ilgili bilgilendirmelerde bulunan Yiğit; “Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde 72 alanda 3 bin 740 kursumuz mevcut. Biz yıl içerisinde merkezde açtığımız kurs sayısı bin 500’e yakın. Yaklaşık 15 bine yakın da kursiyerimiz oluyor. Bu kursiyerlerimizin yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Kadrolu eğitimcimiz 13 kişi. Bunlardan 9 kişi kadrolu öğretmenimiz, 3’ü usta öğreticimiz. Yıl içerisinde 250’ye kadar eğitimciyle çalışıyoruz. Eğitimci konusunda ihtiyaç duyulan her alanı açıyoruz. Ama gerçekçi kurslar açıyoruz. Bir alanda gerçekten kursa ihtiyaç var mı yok mu buna bakıyoruz. Bunun için de mahalle muhtarlarımızdan dahi faydalanıyoruz. Mesela okuma yazma kurslarımız var. 3 sene de yaklaşık bin kişiye okuma yazma kursu verdik. Kastamonu’nun okuma yazma oranını da yukarı çekmek anlamına geliyor. Yabancılara Türkçe eğitimi veriyoruz. Sadece Türkçe eğitimi vermekle kalmıyor, aynı zamanda şehre uyumlarını da sağlamak için gönüllü yardımı da veriyoruz.Kayıt konusunda her vatandaşımıza kolaylık sağlıyoruz. Vatandaşlarımız isterse kurumumuza gelerek kayıt olabilirler, isterlerse e devlet üzerinden kayıt yapabilirler, kolaylık olması için kendi sitemizde online kayıt kısmı oluşturduk isterlerse oradan da kurslarımıza kayıt yapabilirler. Biz özellikle Kastamonu’nun ihtiyaçları doğrultusunda hareket ediyoruz. 3 bin 740 kursumuzun hangisini talep ederlerse belli sayıya ulaştıkları zaman ve eğitimcimiz olduğu zaman bu kursları vatandaşlarımıza veriyoruz” dedi.

“KASTAMONU’NUN MÜHRÜNÜ TÜM TÜRKİYE’YE SUNACAĞIZ”

Aynı zamanda dokuma ve taş baskı alanlarında üretilen ürünlerin satıldığı Kastamonu Halk Eğitim merkezi bünyesindeki El Sanatları Satış Merkezi hakkında da konuşan Ebubekir Yiğit, yaklaşık 1 ay sonra faaliyete geçecek olan ahşap atölyesi için şöyle konuştu; “Kastamonu’muza ahşap memleketi diyoruz. Ancak Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ahşap atölyemiz yoktu. Bunun için de gerekli girişimleri yaptık. Bakanlığımızdan ödeneğimizi aldık. Makinelerimizi aldık yer temini yapıldı teslimini bekliyoruz. İnşallah bir ay içerisinde ahşap atölyemizi kuracağız ve Kastamonu’nun mührünü tüm Türkiye’ye vuracağız.”

“AMACIMIZ AVRUPADAKİ AHŞAP EĞİTİMİNİ GÖREREK BURADA DENEYİMLEMEK”

Kastamonu Halk Eğitim Merkezi’nin projelerinden de bahseden Ebubekir Yiğit; “Bizim Avrupa Birliği Erasmus projemiz var. Almanya, İtalya, Portekiz gibi ülkelerle yazışmalarımız oldu. Orada birkaç ortak bulduk. Projelerimizi bitirdik. Şubat ayında projemizi teslim edeceğiz. İnşallah uyun görürse, Avrupa’da ahşap eğitimini göstermek, oranın ahşabı nasıl yapılıyor, nasıl işleniyor bunu yerinde görerek kendi atölyemizde bu deneyimi sağlamak için böyle bir proje yaptık. Bunun yanında Prodes proje çalışmamız var. 2 hafta önce yazmaya başladık. Bu yerel bir proje. İçişleri Bakanlığı’mızın da bünyesinde olan bir proje. Amacımız Türkiye’de bile çok önemli olan ahşabı, Avrupa’daki çalışmaları görerek harmanlamak. Oradan da bir şey kapıp bir şey verebilirsek güzel bir çalışma olacak” dedi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER