'Engelliden hizmetli olmaz'

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Türkiye genelinde 81 ilde “Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılsın” ve “Engelliden hizmetli olmaz” sloganıyla genel eylem yaptı

'Engelliden hizmetli olmaz'

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Türkiye genelinde 81 ilde “Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılsın” ve “Engelliden hizmetli olmaz” sloganıyla genel eylem yaptı. Teç-Sen Kastamonu Şubesi de İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında konuşan TEÇ-Sen Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoğlu, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını talep etti. Milli eğitim bakanlığının toplam 224 bin personelin yapması gereken işi 32 bin personele yaptırmaya çalıştığını söyleyen Kaçakoğlu, kamuda yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan tüm engelli personellerin, engellerine ve eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmasını talep etti.

 “BAKANLIK, İŞİ SADECE 32 BİN PERSONELE YAPTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Milli Eğitim Bakanlığında 55 bin okul, 590 bin derslik ve 992 il ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün tüm işleri 32 bin yardımcı hizmetler sınıfı personellerine yaptırıldığını ifade eden Erol Kaçakoğlu, “Bugün itibarıyla sadece milli eğitim bakanlığının ihtiyaç duyduğu yardımcı hizmetler sınıfı personel sayısı tam 192 bindir.  Milli eğitim bakanlığı toplam 224 bin personelin yapması gereken işi 32 bin personele yaptırmaya çalışmaktadır. Yardımcı hizmetler sınıfı personelleri devlet memurudur ve emin olun Süpermen değildir. Ama milli eğitim bakanlığı yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan eğitim çalışanlarını Süpermen gibi çalıştırmaktadır. Öncelikle yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan kamu çalışanlarının görev tanımı belli değildir…  Hizmetine ihtiyaç duyulduğu her yerde çalışmak için kendini geliştirmiştir… Zaman ve mekan kısıtlamasına ve mesai saatlerine ihtiyaç duymaz. Verilen her görevi yapmakla mükelleftir. Çünkü onlar Süpermen hizmetlilerdir” diye konuştu.

 “YENİ BİR MİLAT VE YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPILMALIDIR”

Eskiden eğitim seviyesi ilkokul olan hizmetlilerin artık lise, üniversite ve hatta yüksek lisans bitirenlerin yaptığını söyleyen Kaçakoğlu, “Hatta yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerimiz bile vardır.  56 yıl önce ihtiyaç iken bugün artık anlamını yitiren ve miadı dolan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılıp yeni bir milat ve yeni bir başlangıç yapılmalıdır. Bu kadrolarda görev yapan kamu çalışanlarının eğitim durumlarına uygun kadrolara atanması elzemdir.

Seçim zamanlarında ‘yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılacak’ diyerek oy isteyen partilere ve milletvekillerimize sesleniyoruz. Sözünüzün gereğini yerine getirmek için ne yapmamız gerekiyor. Eğer meydanlarda bizleri görmekse dileğiniz işte meydanlardayız. Bizim de sizlerden dileğimiz, sözünüzü tutmanız ve Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ile ilgili mecliste olan kanun teklifinin kabul edilmesi için ellerinizi semaya kaldırmanızdır” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİ BİREYDEN HİZMETLİ OLUR MU?”

Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli bireyden oluştuğunu anımsatan Erol Kaçakoğlu, şunları dile getirdi; “Anayasamızın 10. maddesi engelli bireylerin lehine alınacak her türlü tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağını belirtmiştir. Engelli bireyler için uygulanacak herhangi bir pozitif ayrımcılığı da anayasal güvence altına almıştır. Ayrıca engelli bireyin meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde istihdam edilmeleri gerekirken ısrarla yardımcı hizmetler sınıfında çalıştırılması hangi vicdana, hangi merhamete ve hangi hak ve adalet anlayışımıza sığmaktadır. Unutmamak gerekir ki istisnasız hepimiz bir engelli adayıyız. Şimdi soruyoruz… Engelli bireyden hizmetli olur mu? Olmaz! Engelli bireylerin ataması yapılırken neden yardımcı hizmetli sınıfına atıyoruz. Hangi gerekçeyle bunu yapıyoruz? Engelline uygun istihdam edilmediği için kurum içinde yaşadığı travmadan ve psikolojik zorluklardan haberiniz var mı? Bu durum kaş yapayım derken göz çıkarmaktan başka bir şey değildir.”

“YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Sendika olarak 81’ilden hep birlikte seslendiklerini anlatan TEÇ-SEN Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaçakoğlu, “Kamuda yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan tüm engelli personellerin, engellerine ve eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmasını talep diyoruz. Kamuya ilk defa atanacak engelli personellerin hizmetli olarak atanması işlemlerine son verilmesini talep ediyoruz. Engelli personellerin ihtiyaç duyduğu rampa, sesli uyarı sistemlerinin kurulması ve çalışma ortamlarının engel durumlarına göre yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz. Zamanın gerisinde kalan ve miadı dolan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını ve yardımcı hizmetler sınıfından göre yapan tüm kamu çalışanlarının meslek ve eğitim durumları dikkate alınarak yeni istihdam şekillerinin belirlenmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER