'Eğitim-İş mücadelesini sürdürecektir'

Eğitim-İş Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, kamu işçilerini ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu

'Eğitim-İş mücadelesini sürdürecektir'
banner72

Eğitim-İş Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, kamu işçilerini ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Eğitim-İş Şube Başkanı Bal, tüm kamu işçilerini doğrudan, ülkedeki diğer çalışanları ve emeklileri ise dolaylı olarak ilgilendiren 2022-2023 yıllarına ilişkin toplu sözleşme görüşmelerinin 2 Ağustos’ta başlayacağını söyledi.

“TÜRKİYE, EKONOMİK KRİZ DÖNEMİNDEN GEÇİYOR”

3 milyonu aşkın kamu işçisinin ve 2 milyon kamu emeklisinin toplu sözleşme görüşmelerinde sorunlar ile karşılaştığını savunan Bal, “Türkiye, ekonomik kriz döneminden geçiyor. Enflasyon yükseliyor, paramız değer kaybediyor, vatandaşın satın alma gücü eriyor, ekmeği her geçen gün küçülüyor.  Ülkenin ekonomisi daralıyor. İşsizlik, tarihinin en yüksek noktasına doğru soluksuz tırmanıyor. Türkiye’de son 19 yıla damgasını vuran ekonomik politikalar başta kamu emekçileri olmak üzere emekçilerin aleyhine olmuştur. AKP iktidarı döneminde, kamu çalışanları ve emekliler, enflasyon artışının da altında zamlara mahkum edilmekte, verimlilik ve milli gelir artışından pay alamamaktadır. Bu durum, ülkemizdeki gelir dağılımının daha da adaletsizleşmesine yol açmaktadır” dedi.

“AKP, KENDİNDEN OLMAYAN SENDİKALARI YOK SAYACAKTIR”

Salgınla birlikte yaşam şartlarının daha da ağırlaştığını dile getiren Ahmet Tevfik Bal, “İşsizlik ve pahalılık koşullarının mutfakları kavurduğu ülkemizde, doğal gaza, elektriğe, benzine, gıda maddelerine, ulaşıma vs. fahiş oranlarda zam yapılırken, TL, Dolar ve Euro karşısında erirken, yurttaşların alım gücü günden güne azalırken, AKP hükümeti görüşmelerde yine kendinden olmayan sendikaları ve kamu emekçilerini yok sayacaktır. Kamu çalışanlarının toplu sözleşme sürecinde geçmiş yıllarda olduğu gibi tiyatro oynanmasını istemiyoruz. Danışıklı dövüş ile yüzde 3,5 gibi zamlarla geçen toplu sözleşmede her alanda sorunlar adeta sumen altı edilmiştir. Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet kolu çalışanlarının sorunları da aynı şekilde her geçen gün artmakta ve çözümsüz bırakılmaktadır. İş kolumuzun ana çekirdeğini oluşturan yükseköğretimde çalışan akademik, idari, teknik ve yardımcı personelin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışan öğretmen, idari, teknik ve yardımcı personellerin sorunlarını geçmiş dönemlerde olduğu gibi yeniden ele alıyor ve taleplerimizi iletiyoruz. İşkolumuzdaki çalışanların sorunlarını biliyoruz ve en yüksek perdeden seslendirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“3 BİN 600 EK GÖSTERGE SORUNU HALEN ÇÖZÜLMEDİ”

Ek ödeme oranı en düşük olan kadronun öğretmenlerin olduğunu söyleyen Eğitim-İş Şube Başkanı Bal, şu ifadeleri kullandı: “2 bin TL civarında hak kaybı devam etmektedir. Yine ilk kez sendikamız tarafından gündeme getirilip siyasilerin gündemine giren hatta 2018 yılında seçim meydanında Cumhurbaşkanı tarafından ‘verdik’ denilen 3 bin 600 ek gösterge halen çözülmeyen sorun olarak durmaktadır. Öğretmen atamaları kadrolu olmalı, tüm kadrolara atama yapılmalı, sözleşmeli öğretmenler kadroya alınmalı ve ücretli öğretmenlik uygulaması kaldırılmalıdır. Kamuda liyakat esaslı yönetici atamaları yapılmalı, sözlü sınav uygulamalarına son verilmeli, yer değiştirmelerde adaleti sağlayacak uygulamalar getirilmelidir. Vergi dilimindeki adaletsizliğin kaldırılmasını ve kamu çalışanları için yüzde 15’te sabitlenmesini talep ediyoruz. Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda çalışan tüm personele bir maaş tutarında eğitime hazırlık ödeneği ödenmelidir. Akademik personele ödenenler dahil ek ders ücretleri yüzde 50 arttırılmalı, ek derslerde yaşanan sorunlar, özellikle de pandemi döneminde yaşanan yani öğretmenden kaynaklı olmayan durumlarda yaşanan hak kayıpları sorunu çözülmelidir.”

“15 YILINI DOLDURANLARA BAŞÖĞRETMENLİK TAZMİNATI ÖDENMELİDİR”

Adaletli ek ders düzenlemesi yapılması gerektiğini ifade eden Bal, ek ders ücreti almayan öğretmenlerin en az 15 saat ek ders ücreti almaları sağlanması gerektiğini kaydetti. Öğretmenlerin sorunlarına kalıcı çözümler getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Tevfik Bal, “Öğretmenlerin maaş karşılığı ders saatleri tüm branşlar için 15 saatte eşitlenmelidir. Doğum öncesi izin süresi pandemi döneminde olduğu gibi 16 haftaya doğum sonrası ise bir yıla çıkarılacak şekilde düzenlenmelidir. Yiyecek ve giyecek yardımlarının kapsamları genişletilmelidir. Yükseköğretim kurumlarının toplu sözleşme ve sosyal denge düzenlemesi yapılmalıdır. Adaletsizliğin her geçen gün arttığı başöğretmenlik, uzman öğretmenlik uygulamasına son verilmeli 8 yılını dolduran tüm öğretmenlere uzman öğretmenlik, 15 yılını dolduranlara ise başöğretmenlik tazminatı ödenmelidir. Yardımcı hizmetler personellerinin görev tanımları yapılmalı, mesai ücretleri arttırılmalı ve sınav, seçim gibi görevlerdeki haksızlıklar giderilmelidir” ifadesini kullandı.

“EĞİTİM-İŞ MÜCADELESİNİ TÜM BASKILARA RAĞMEN SÜRDÜRECEKTİR”

Toplu sözleşme görüşmelerinin gerçeklikten uzak bir şekilde yürütüldüğünü kaydeden Eğitim-İş Şube Başkanı Bal, şunları söyledi: “Eğitim-İş olarak ana hatlarıyla açıkladığımız sorunların yanı sıra eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda gerek ekonomik gerekse özlük haklarında yaşanan sorunlara çözüm olmayan toplu sözleşme; senaryosunu iktidarın yazdığı, yönetmenliğini iktidarın yaptığı, masadakilerin ise acemice sahnelediği tiyatrodan öteye gitmeyecektir. Eğitim-İş, bu orta oyununda figüran olmak yerine, emekçilerin sendika özgürlüğü, grev ve toplu sözleşme hakkı, mali ve sosyal hakları için verdiği mücadelesini tüm baskılara rağmen sürdürecektir.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER