banner38

banner39

banner46

banner47

10 Nisan 2020 Cuma

“Eğitim Fakültesini kimseye vermeyiz”

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette üniversitenin çalışmaları hakkında önemli bilgiler veren Rektör Aydın, boşaltılan Eğitim Fakültesiyle ilgili olarak, “Taşınmanın ardından burasının tahsisi için bize de ısrarla söyleniyor. Ancak biz orayı kimseye vermeyeceğiz, böyle bir niyetimiz yok. Kastamonu’da yer çok, kimse bizim yerimize göz dikmesin. Bizim kimsenin yerinde gözümüz yok” dedi.

09 Aralık 2013 Pazartesi 10:39
“Eğitim Fakültesini kimseye vermeyiz”
 Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, makam ziyaretleri kapsamında Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Cemiyet Başkanı Erkan Yılmaz, Başkan Vekili Mustafa Balcı, Başkan Yardımcısı Ahmet Erhan Veren, Genel Sekreter Sabahattin Büyükoral, Genel Muhasip Dilek İğdirli ve Yönetim Kurulu Üyesi Barış Karabacak, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ile Prof. Dr. Temel Sarıyıldız, Genel Sekreter V. Doç. Dr. Ömer Küçük, Turizm İşletmeciliği ve Otelciliği Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Mehmet Salih Yarım’da hazır bulundu.

Ziyarette ilk olarak Cemiyet Başkanı Yılmaz, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti ve yerel basın hakkında kısa bilgiler verdi.

Ziyaretleri için Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkür eden Rektör Aydın, basının önemi üzerine yaptığı konuşmada: “Basın memleketimizin gözü, kulağı ve yeri geldiğinde de beynidir. Kastamonu’da mahalli basın çok gelişmiş ve okunma oranı da çok yüksektir. Basın çalışanlarını teşvik etmek için basın ödülleri verilmelidir diye düşünüyorum. Bu kapsamda da bir çalışmanız olduğunu öğrendim ve mutlu oldum. Üniversite ve basın işbirliğine her zaman açığız” dedi.

LABORATUAR TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKLERİNDEN OLACAK

Konuşmasının devamında Kastamonu Üniversitesi hakkında detaylı bilgi veren Rektör Aydın, “Fiziki olarak yapılaşması devam eden Üniversitemiz bu yıl 8.kuruluş yıl dönümünü kutlayacak. Yapımı tamamlanmak üzere olan Merkezi Laboratuarımız Türkiye’deki en büyük laboratuarlardan birisi olacak. İlahiyat, Mühendislik ve Mimarlık ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerimizi hayırseverler yaptıracaklarına dair söz verdiler. Ayrıca kampüsümüzde tamamen Selçuklu Mimarisi ile inşa edilecek olan camii ve külliyeyi de milletimiz yapacaktır. Önümüzdeki günlerde resmi temel atma töreni yapılacak olan Merkezi Kütüphanemiz basılı kitap, e-kitap, sesli kitap, e-dergi ve 42 adet veri tabanıyla Türkiye’deki önemli kütüphaneler arasında övünülecek seviyededir. Görme engelli kullanıcılara hizmet vermek maksadıyla Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğüyle oluşturulan platformda sesli kitap hizmeti verilmektedir. Bu hizmetimize 10 üniversite ve 2 halk kütüphanesi de üye oldu. Engelli kütüphane ortak platformunu bütün engellilere ulaştırmaya çalışıyoruz.

ÜNİVERSİTE EL YAZMALI KİTAPLARA TALİP

Ayrıca kütüphanemizin yeni başlattığı uygulama ile el yazması eserleri dijital ortama aktarıyoruz ve sesli hale getirerek herkesin yararlanmasını sağlıyoruz. Bu vesile ile elinde el yazması eserler bulunan vatandaşlarımıza buradan seslenmiş olalım. El yazması eserlerin dijital ortama aktarımını yaparak herkesin faydalanmasını sağlayabiliriz. Üniversitemizdeki toplam öğrenci sayımız 17 bin 105’tir. Ayrıca bu yıl Üniversitemize 170 yabancı uyruklu öğrenci kayıt yaptırdı. Bunun dışında Üniversitemize ikili protokollerle yabancı uyruklu öğrenciler gelmeye devam ediyor. Her sene artan öğrencimizin barınma ihtiyacını karşılamak üzere yapılan 2100 kişilik yurdumuzun inşaatı tamamlanmak üzere ve önümüzdeki akademik yılda hizmet vermeye başlayacaktır. Yurdu yapan müteahhit firma tarafından 80 m2 100 öğrenci evi de yapılacaktır. Üniversitemiz hem il merkezinde hem de ilçelerimiz de yaptığı hizmetlerle Kastamonu’nun sosyal ve ekonomik yönden gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Üniversitemizde spor komplekslerimiz 2014 yılında faaliyete başlayacak ve aynı yılda Türk Dünyası Üniversite Yaz Spor Oyunları ve 2016 yılında da dünya da bir ilk olan İslam Dünyası Üniversite Yaz Oyunları’nı tertipleyeceğiz. Spor kompleksimizde temel hedefimiz gençlerimize, personelimize ve Kastamonu halkına hizmet vermektir. Eylül ayından itibaren öğretim üyesi yetiştiren bir üniversiteyiz. İnşallah doktora programlarımızı çoğaltarak hem kendi üniversitemize hem de başka üniversitelere daha çok öğretim üyesi yetiştireceğiz” dedi.

17 BİN ÖĞRENCİ VAR

Kastamonu Üniversitesi bünyesinde Yüksek Okullarda 8 bin, Fakültelerde ise 9 bin öğrencinin eğitim-öğretim gördüğüne dikkat çeken Rektör Aydın şöyle devam etti: “Fakülte öğrenci sayısının artması arzumuzdur. Üniversitemizin seviyesini fakültelerimiz yükseltiyor. Kastamonu Meslek Yüksek Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerin yüzde 45.37’si Kastamonulu. Ancak İletişim Fakültesi’nde yüzde 0.59’u Kastamonuludur. Fakülte-Yüksekokul farkı burada da görünüyor. En yüksek oran Eğitim Fakültesi’ndedir buda yüzde 8.29’dur. Diğerlerinde hep yüzde 2’nin altındadır Kastamonulu öğrenci oranı… Bu bir üniversite için önemlidir, yani dışarıdan öğrenci almak anlamında… Genel manada 4 bin 232 Kastamonulu öğrencimiz var. Bunun ağırlığı Meslek Yüksek Okulumuzda bulunuyor.  Yabancı öğrencilerin en ağırlıklı olduğu yer İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizdir. 67 öğrencimiz var bu fakültemizde. En düşük olduğu yer ise Su Ürünleri Fakültesi, BESYO ve Kastamonu Meslek Yüksek Okuludur.

“EĞİTİM FAKÜLTESİNİ KİMSEYE VERMEYECEĞİZ”

Taşınmanın ardından burasının tahsisi için bize de ısrarla söyleniyor. Ancak biz orayı kimseye vermeyeceğiz, böyle bir niyetimiz yok. Eğitim Fakültesinin Ana Sınıfı ve Sosyal Bilgileri zaten burada kalır, diğerleri taşınır. Burada Uygulama Okulu ve İlköğretim Koleji açabiliriz. Kastamonu’da yer çok, kimse bizim yerimize göz dikmesin. Bizim kimsenin yerinde gözümüz yok. Biz Milli Eğitim’e Kadıdağı mevkiinde zaten 212 dönüm yer verdik. Biz bölünmüş kampusu sevmiyoruz.

“TIP FAKÜLTESİNİ ALMAYA HAZIRIZ”

Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki Kastamonu Tıp Fakültesi ile ilgili de yeni bir çağrı yapıyoruz. Biz söyleyeceğimizi iki yıl önce de söylemiştik, bugün de aynı şeyleri söylüyoruz. Herkes bizim söylediğimiz noktaya geldi. Bu bir bakımdan sevindirici, bir bakımdan üzücü… Üzücü, çok önemli zaman kaybı oldu. Diğer yönüyle anlaşılmak iyi bir şey. Tıp Fakültesini almaya hazırız, bunu bugün de söylüyoruz. Hacettepe Üniversitesi’nin bu noktada yazı yazması lazım. O yazıyı ben kendisine ‘yaz’ diyemem. Ben kendisine iki yıl önce vereceksiniz bugün verin, vermeyeceksiniz hiç vermeyin demiştim. Çünkü biliyoruz ki 10 yıl sonra da alsak, bugün de alsak sıfırdan alacağız. Dolayısıyla zaman kaybı yaşanıyor. Hacettepe Üniversitesi’nin ‘Kastamonu Üniversitesine devrini istiyoruz’ yazısı yazmasını bekliyoruz. Tıp Fakültesi, biraz kaynakları fazla sömüren bir fakültedir, mecburen yaptığı işlerden dolayı… Diğer fakültelere zararı olduğu geçmişte yaşanan bir vakadır. Bunu nasıl tolöre edersiniz, bunu Üniversite yönetiminin kendi yönetme anlayışıyla alakalıdır. Üniversiteyi mümkün mertebe iyi idare ederek o dengeyi kurabilirsiniz ama Tıp Fakültesi’ni de hiçbir zaman geride bırakamazsınız. Zararı ne kadar olur bunu yaşayarak görebiliriz.”

Ziyaretin sonunda Rektör Aydın, Gazeteciler Cemiyeti Üyelerine Kastamonu Üniversitesi plaketini ve hediyelerini takdim etti.”(KGC)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV