banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

‘35’inci sıra yeterli değil’

Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy, lise müdürleriyle YGS sonuçlarını değerlendirdi

05 Nisan 2013 Cuma 12:40
‘35’inci sıra yeterli değil’
 İl Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy, YGS’de Kastamonu’nun bir sıçrama içerisinde olduğunun görüldüğünü, ancak iller arasında 35’inci sırada olmasının yeterli olmadığını söyledi.

Milli Eğitim Müdürü Aksoy, dün lise müdürleriyle yaklaşık iki saat süren bir toplantı düzenledi. Müdürlerle Milli Eğitim Müdürlüğü’nün toplantı salonunda biraraya gelen Bekir Aksoy, “Meslek liselerimizin oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu biliyoruz. YBO’larımızın fazlalığı, taşımalı eğitimdeki yükseklik, yani başarının düşmesinde olumsuzluklar elbette var. Bütün bunlara rağmen Kastamonu olarak başarılı olmak zorundayız. Bazı toplantıları artık rutin hale getirdik. Bu gayret ve takiplerimiz devam ettiği sürece bir-iki yıl içerisinde ilk 10’a gireceğimize ben inanıyorum” dedi.

“OKULLARI KENDİ İÇİNDE DEĞERLENDİRİYORUZ”

Bir liseyi bir başka liseyle asla kıyas etmediklerini, her okulu kendi içerisinde değerlendirdiklerini vurgulayan Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her okulumuzun bir önceki başarı ortalaması ile bir sonraki ortalamasını karşılaştırıyoruz. Sonraki sınavın ortalaması bir önceki sınavın ortalamasına yükselmişse iyiye gidiyor diyoruz. Şayet bir düşüş söz konusuysa, o okullarımızın bunu oturup kendi içlerinde değerlendirmeleri gerekli. Bizim il müdürlüğü olarak yapacağımız şeyler sınırlı. Biz sizlere hedef gösterebiliriz ve sizleri sonuna kadar destekleriz. Alanda olan sizlersiniz. Öğretmenlerle bire bir sürekli iç içe olan yine sizlersiniz. Sizlerin ve bizlerin gayretlerini öğretmenlerimiz gördüğü sürece onlarda kendilerini yenileyecekler. Genel anlamda şuna bakılması gerekir. Özellikle akademik liselerimiz buna dikkat etmeliler. Ben çocuğu kaç puanla aldım, bu çocuğu kaç puanla gönderiyorum. Bu değerlendirmeyi yapmalısınız.”

“ORTALAMANIN ALTINDA KALAMAYIZ”

Kastamonu’daki okulların Türkiye ortalamasının altında kalamayacağını, ortalama gerisinde kalınmasının Kastamonu’ya asla yakışmayacağını vurgulayan Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy, “Akademik liseler Türkiye ortalamasının da üzerinde olmalı. İl olarak imkanlar açısında iyi durumdayız. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Altyapımızın iyi durumda olmasını öğrencilerimize başarı olarak yansıtmalıyız. Gerekirse her öğrencimizi tek tek değerlendirmeliyiz” dedi.

Yaklaşık 2,5 ay sonra LYS sınavının olduğunu, bazı şeylerin bu sınavda telafi edilebileceğine işaret eden Bekir Aksoy, şu konulara dikkat çekti: “Bugüne kadar yapılan çalışmaları baştan ele alıp değerlendirmeliyiz. Soru tiplerini yeniden gözden geçirmeliyiz. Yeni soru tekniği; anlama kavramı ve kavradığını da ifade etmeye yönelik. Özellikle Türkçe soruları yarım sayfaya yaklaşıyor. Konuların çocuklara yeni soru tekniğine göre anlatılması gerekiyor.  Okul ziyaretlerimizi sürdüreceğiz. Öğretmenlerimizle sizlerle paylaştığımız duygu ve düşüncelerimizi paylaşacağız. Her bir okul puanını yüzde 10 artırmış olsun diye bir hedef koymuştuk. Hedefin altında kalmışsak yeniden değerlendirme yapmalı ve LYS’de bunu nasıl telafi edeceğimizin üzerinde durmalıyız.”

“HER İŞİN TEMELİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Her işin bir temelden başladığını iyi bildiklerini, YBO’lara ciddi anlamda önem verdiklerini, oralardaki başarının artırılması için belirli projeler geliştirdiklerini de lise müdürleriyle paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Aksoy, “Temeli sağlamlaştırmamız gerektiğine inanıyoruz. SBS’deki başarımızı yükseltmediğimiz sürece önümüzde bizi bekleyen tehlikeler var demektir” diye konuştu.

Kastamonu’nun göç alan bir kent olmadığını, bu yüzden başarının yükselmesi gerektiğinin altını çizen Aksoy, öğrenci sayısının azaldığını bu avantajında başarıya dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.  

Aksoy, “İlimizde zihni karışıklık da yok. Okullar ayrılmış ve herkes ne yapacağını biliyor. Bu da bir avantaj bizim açımızdan. Branş, branş gerekiyorsa öğretmenlerinizle toplantı yapın ve değerlendirmelerde bulunun. Şahsi başarı gösterecek öğrencileriz varsa bunları da değerlendirin. Türkiye 12’ncisi olan bir çocuğumuz birinci de olabilir. Ülke genelinde başarı yakalayabiliriz” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy’un YGS sonuçlarının değerlendirilmesi için düzenlemiş olduğu toplantıya Şube Müdürü Abdullah Şentürk, Eğitim Denetmenleri Başkanı A.Yaşar Tutkun ve Başkan Yardımcısı Meliha Duman da katıldı. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV