Müzik indir

04 Aralık 2020 Cuma

Mart'a dönüyoruz!

“2015’te hedef 27 bin öğrenci”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, üniversitenin genel durumunu değerlendirmek, sayısal verileri aktarmak üzere rektörlük binasında basın mensupları ile bir araya geldi.

13 Kasım 2014 Perşembe 13:19
“2015’te hedef   27 bin öğrenci”
 Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, üniversitenin genel durumunu değerlendirmek, sayısal verileri aktarmak üzere rektörlük binasında basın mensupları ile bir araya geldi. 
2006 yılında eğitim hayatına başlayan Kastamonu Üniversitesi’nin 2014 yılına geldiğinde hem eğitim alanında, hem öğrenci sayısında, hem de akademik kadrosunda yaşanan değişim ve gelişim hakkında basın mensuplarına bilgi veren Aydın, 2012’de ilk olarak açtıkları doktora programı mezunlarını 2016 yılında vereceklerini, doktora mezunları vermenin üniversitelerin çıtalarını yükselteceğini, Kastamonu Üniversitesi’nin bunu başaracağını ve çıtasını yükselteceğini söyledi. Aydın, yakın bir tarihte tesis açılışları için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da ilimize geleceğini söyledi.

“HEDEF 27 BİN ÖĞRENCİ”

2014-2015 eğitim-öğretim yılında üniversitenin öğrenci sayısının artığını ve sayının bu yıl itibariyle 21 bin 82’ye ulaştığını söyleyen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “2014 yılında 20 bin hedeflemiştik ama hedefimizi geçmiş bulunuyoruz. Seneye de inşallah 27 bine ulaşacağız” dedi. 

“TOSYA, ÜNİVERSİTE HEDEFİNE 
İLERLİYOR”

Üniversite öğrencilerinin akademik eğitim dağılımının sayıları hakkında da bilgi veren Aydın,  “Ön lisans öğrenci sayımız 10 bin 186, lisans öğrencimiz 10 bin 165, yüksek lisans ve doktora yapan öğrenci sayımız 731, yabancı uyruklu öğrenci sayımız ise 622’dir. Merkezde eğitim gören öğrenci sayısı toplamda 15 bin 978’e ulaştı. İlçelerde eğitimine devam eden öğrenci sayısı da 5 bin 104’e ulaşmıştır. Bazı büyük ilçelerimiz azami rakamlarına ulaştı. Tosya bin 41, Taşköprü 1001, Araç 977 öğrenciye ulaştı. Tosya’nın kendilerine ait bir üniversite hedefi var. Ve o yöne doğru gidiyor. Genel olarak bakıldığında kontenjanlarda doluluk oranları fakültelerimizde yüzde 100’e yakın. Bazılarında boşluklar var. Meslek Yüksek Okullarında yüzde 90 oranında doluluk var. Sayısal olarak bakıldığında 747 öğrenci açığımız var. Ama bu çok yüksek bir rakam değil” diye konuştu. 

“211 KADROLU ÖĞRETİM ÜYESİ VAR”

Üniversite bünyesinde kadrolu öğretim üyesi sayısını 211 olduğunu açıklayan Rektör Aydın, “Üniversitemizde bu yıl itibariyle 25 profesör, 28 doçent, 158 yardımcı doçent ve toplam akademisyen sayımız da 600 dür. Yabancı uyruklu öğretim görevlilerimizde var. Bunlardan 7’si öğretim üyesi, 6’sı öğretim görevlisi olmak üzere 13 yabancı uyruklu akademik kadroya sahibiz. Bunların yanında 11 doktora programımız var. Orman Mühendisliği, Fizik Bölümü, Matematik Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerindedir. Bunları geçen sene açmıştık, bu sene genetik biyo mühendislik, su ürünleri yetiştiriciliği, peyzaj mimarlığı bölümlerimiz açıldı. Şu anda iki tane Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora programımız var. Yeni doktora programlarımızı açtık. Yüksek lisans programlarımızın sayısı 25’i geçti. Araştırma merkezi sayımız 17 tane oldu. Bir tane de talebimiz var. Cevap bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“TEKNOKENT PROJESİ 
HAYATA GEÇİYOR”

2014 yılı içinde uluslararası alanda birçok sempozyum düzenlediklerini söyleyen Aydın, “Bu yıl 10 tane uluslararası sempozyum düzenledik. Bunlardan 2’sini yurt dışında gerçekleştirdik. Teknokent Projemiz Kalkınma Ajansı’ndan geçti. İnşallah yakın bir zamanda kazmayı vuracağız. İlahiyat Fakültemiz Projesi geçti, hayırseverimizin de katkıları ile yakında onun da temeli atılacak. Açılacak yeni tesislerimiz var” diye konuştu.
2014 yılı içinde üniversitenin spor alanında birçok başarılar elde ettiğini söyleyen Aydın; “2013-2014 akademik yılında bayan plaj hentbolunda Türkiye birincisi olduk. Ünilig’de hentbolda bayanlarımız yine Türkiye Şampiyonu oldu. Koç Fest Şampiyonası’nda ise Türkiye üçüncüsü olduk. Atletizmde Haziran ayında 12 metre dağ koşusunda Balkan birinciliğimiz var” dedi.
 
“TUBİTAKTAN 
5 PROJEYE ONAY”

Kastamonu Üniversitesi’nin 5 tane projesinin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini paylaşan Seyit Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:  “ 201 2 yılında 46 adet, 2013 yılında ise 59 projeyi bilimsel araştırma koordinatörlüğünden destekledik. Patent müracaatlarımız neticelenmeye başladı. 2 patent aldık. Bunların devamı da gelecek. Toplamda 7 başvurumuzun işlemleri de devam ediyor. Sesli kütüphanemiz hizmet vermeye devam ediyor. Sesli kütüphaneden faydalanmak adına Türkiye genelinden talep alıyoruz.”

“TIPBİYE BAKANLAR 
KURULUNDA”

Bu yıl itibari ile 4 fakülteden 2’sini dönüşüm, 2’sini yeni kurulum olarak üniversitenin bünyesine kazandırdıklarını söyleyen Rektör Aydın, “Yabancı Diller Yüksek Okulu ve Tıp Fakültesi Yüksek Öğrenim Kurulu’ndan geçti, Bakanlar Kurulu’nda şimdi. Veterinerlik Fakültesi ve Hukuk Fakültesi de bekliyor. İlerleyen zamanlarda bu fakülteleri de kazanacağız. Tıp Fakültesi’nin olmaması bizim için büyük bir eksiklik, eğer Tıp Fakültesi açılmış olsa bazı bölümler de kendiliğinde üniversite bünyesine katılacaktır. Kastamonu Tıp Fakültesi’nin alt yapısını yapılmaya devam ediyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana düşündüklerimizi ve yapmak istediklerimizin hepsini gerçekleştirdik.  Akademik kadrolar için TOKİ işbirliği ile konut yapım işlerimiz kaldı. Bununda en yakın zamanda sonuçlandıracağımızı düşünüyorum” diye konuştu.  g Müjdat Hülür

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV