13 SINIF KARANTİNADA

Yüzyüze eğitime başlanmasıyla birlikte öğrenciler, aylar sonra sınıflarına kavuşsa da; korona virüs bulaş riski her geçen gün artıyor

13 SINIF KARANTİNADA

Yüzyüze eğitime başlanmasıyla birlikte öğrenciler, aylar sonra sınıflarına kavuşsa da;  korona virüs bulaş riski her geçen gün artıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yönetimlerinin özverili çalışmalarına rağmen Kastamonu'da da son bir haftada 13 sınıfta tespit edilen pozitif vakalar sebebiyle sınıftaki öğrencilerin evlerine gönderildiği öğrenildi.

Sınıflarda tek bir vakanın çıkması durumunda, eğitim öğretime ara verilmemesi; bazı velilerin tepkisini çekerken; sınıfın çevrimiçi eğitime geçmesi için en az iki pozitif vakanın tespit edilmesi gerekiyor. Ayrıca; öğretmenlerin de temaslı sayılmaması ilginç bir uygulama olarak dikkat çekici uygulamalar arasında yer alıyor.

Koronavirüse karşı maske, mesafe ve hijyen konularında okul yönetimlerinin mevcut imkanlarla ellerinden geleni yaparken; daha bir ay olmadan 13 sınıfta karantina kararı alınması bir çok veliyi, çocuklarının hem sağlık hem de eğitim alanındaki gelecekleri konusunda karamsarlığa düşürüyor.

Hali hazırda; Abdurrahmanpaşa Lisesi, Şehit Bülent Gider Ortaokulu, 15 Temmuz Lisesi, Mustafa Kaya Anadolu Lisesi ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılan taramalarda bazı öğrencilerin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Bu okullarda 13 sınıfın karantina altında olduğu öğrenilirken; Milli Eğitim Müdürlüğü'nden de bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

''BİR HAFTADA 198 SINIFTA YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLDİ"

Türkiye'de aktif kullanılan derslik sayımız 850 bin. Yüz yüze eğitimden sonra bir hafta içinde 850 bin sınıftan 198'inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi, ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor. 57 bin 108 devlet okulu olmak üzere toplam 71 bin 320 okul bulunuyor. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okulumuz bulunmuyor.

"OKULLARIMIZIN AÇIK KALMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK"

Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Sürecin devam ettirilmesi, okul bazlı değil vaka bazlı. Vakaların yaygınlaşması durumunda vakaların etkilediği sınıflarla ilgili kararlar alacağız, okul, ilçe veya il ile ilgili karar almayacağız. Başlangıçtaki irademizi devam ettiriyoruz, okullar açık kalmaya devam edecek. Şu andaki bilimsel veriler ışığında aldığımız kararlar var, 1 ay sonra bilimsel veriler değiştiği zaman tedbirlerimizle ilgili güncellemeler yapacağız. Ama yine okullarımızın açık kalması için her türlü önlemi alarak süreci devam ettireceğiz. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER