Müzik indir

24 Ekim 2020 Cumartesi

DEMİRİ TAVINDA DÖVMEK LAZIM!

23 Eylül 2020, 09:31
DEMİRİ TAVINDA  DÖVMEK LAZIM!
Fatih BAŞÖREN

Bu şehrin spor değerleri denildiğinde aklınıza ne geliyor?

Spora ve sporcuya değer veren antrenör, idareci veya kulüplerimizin çabaları sizler için önemli mi? Yoksa, olsa da olur, olmasa da olur mu? O zaman bu emektarlar ne için ter döküyor, mücadele veriyor?

Ülkenin ve dünyanın vazgeçilmez en popüler ve olmazsa olmaz spor branşı futbol!

Göz ardı edemeyeceğimiz en büyük gerçek bu. Bu güzide şehrin ise ayakları yere basan tek sağlam futbol takımı konumu ve gördüğü destek itibari ile Kastamonuspor.

Geçtiğimiz dönemlerde bir ara tökezleyecek oldu ve insanlar gerçekten kıymetini anladı. Şimdi topyekun bir sahiplenme ile yoluna devam ediyor. Gün Medya Grup organizasyonu ile sağlam bir sponsorluk desteği, taraftar grubumuzun özverili çalışmaları ve basınımızın büyük ilgisi. Bizlere ise düşen koşulsuz destek olmak. Sahip çıkmak. Başarılı ve kalıcı olması için elimizden ne geliyorsa yapmak.

***

Şimdi bunu bir kenara koyalım.

Bir önceki yazımda voleybol lig takımının kurulduğu ve basketbol ile ilgili en az bir takımın ulusal liglere katılması gerektiğini belirtmiştim. Hatta bir erkek ve bir kadın basketbol takımının kurulursa şayet bunun il için bir mucize olacağını vurgulamıştım. Doğa Gençlik ve Spor Kulübü’nün 2. Lig Kadınlar Voleybol Ligi’nde, İstiklal Yolu Gençlik ve Spor Kulübü’nün Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi’nde ve Yurdum Gençlik ve Spor Kulübü’nün ise Erkekler Basketbol 2. Ligi’nde mücadele vereceği bir sezonu yaşayacağız. Hatta Yurdum GSK’nın 2. Lig’de yer alacak bir takım kurması Kastamonu basketbolu tarihinde bir ilk.

İlimiz altyapı basketbolcularının forma giymeleri konusunda destekler de veren, kadrolarında Kastamonulu çocukların yer almasını sağlayan Doğa Gençlik ve Spor Kulübü, İstiklal Yolu GSK ve Yurdum GSK kulüplerimizin ne denli önemli işler yaptıklarını ayrıca belirtmeme gerek yok sanırım. Bu ilin çocukları kendilerine hedef koyma noktasında başka bir ile gitme gereksinimi duymaksızın Kastamonu’nun takımlarında forma giyebilecekler. Alın size proje konusu. Kastamonu’da bu yönde bir proje üretilseydi ancak bu kadar başarılı olabilirdi.

Tekrar söylüyorum; Geçmişte desteksizlik yüzünden tarih olan Bozkurt Belediyesi Voleybol Süper Lig Erkek Takımı ve Kastamonu Basketbol Spor Kulübü Kadınlar Basketbol 1. Lig takımı gibi bu takımlarımızda umarım kaybolup gitmezler. Demir tava düşmüş, desteklemek ve sahip çıkmak lazım. Gerçi İstiklal Yolu Gençlik ve Spor Kulübümüzün lige katılım ücretini yatıramaması ve son anda hayırsever bir iş adamının bu olayı sahiplenmesi ile lige katılabildiğini düşünürsek bu söylediklerimin çok da faydalı olacağını zannetmiyorum. Spora destek vermek istiyorsanız, Kastamonu’nun çocuklarına sahip çıkan kulüplere de destek sağlanmalı. Şehrin büyüklerinin bu olayın acilen üzerine düşmeleri gerekiyor. Çok geç olmadan tabi.

***

Tüm bu anlattıklarım işin profesyonel tarafı. Bir de amatör yani altyapı tarafı var. Voleybolda altyapı konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor. Doğa GSK ve Merkez Ortaokulu GSK ilin lisanslı voleybolcu sayısının yüzde 65’ini karşılıyor. Bozkurt, Cide ve Taşköprü ilçelerimizde de güzel çabalar sarf ediliyor ve voleybol yaşatılıyor. Basketbolda ise Kastamonu Basketbol Spor Kulübü ve Yolspor Kulübü altyapının yüzde 80’nini bünyelerinde barındırıyor. 250 çocuktan bahsediyorum. Hem de yıllardan beri. Altyapı yaşarsa eğer diğer kulüplerimize de ulusal liglerde takım çıkarmaları konusunda imkanlar doğuyor. Özellikle Kastamonu Basketbol Spor Kulübü’nün altyapıyı yaşatma ve bünyesindeki sporcu kitlesini daha geniş tabana yayma konusunda ciddi projeleri var. Kaç kesim buna kulak veriyor? Neredeyse hiç.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuz zaten görevleri icabı gerekeni yapıyorlar. Diğer kesimlerin ise bu sese pek de kulak verdikleri söylenemez. Örneğin şu an ilimizde sosyal medya üzerinde yayın yapan kanallarımız var. Başarılı ve ilgi çeken yayınlar yapıyorlar. Umarım gelecekte basketbol ve voleybol konusunda çalışma yapan kulüplerimize de yer verilir ve bu ses daha geniş kitlelere ulaşır. Kastamonuspor bu şehrin takımı ise diğerleri de öyle olmalı. Güzel şeyler yaşatılmalı.

Alt yapıya destek sağlayan kulüplerimizin çabalarını görmezden gelir, destek vermezseniz 2 gün sonra bu branşlarda ‘Neden çalışma olmuyor?’ Sorusunu sorma hakkını kaybedersiniz.

Sözün özü, Kastamonu’da bir şeyler olma noktasında hem üstte, hem de altyapıda çırpınan kulüplerimiz var. Desteklerseniz sağlayacakları başarı ile birlikte sizindir. Desteklemezseniz ve sahip çıkmazsanız bu şehrin spor vizyonunun gelişmesine en büyük engeli siz koyarsınız.

Sağlıcakla kalın…

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV