Müzik indir

28 Ekim 2020 Çarşamba

Çekilen acılar DEĞİŞMİYOR

25 Eylül 2020, 09:31
Çekilen acılar  DEĞİŞMİYOR
Tuğçe Yerdelen
 “14 yaşında bir çocuk apandisit ameliyatı yapmak istediğini söylerse gülüp geçersiniz; ısrar ederse kendisine doktorculuk tahsili yapmadan bu işte nasıl muvaffak olunabileceğini sorarsınız. Fakat 14 yaşında bir çocuk şiir yazmak istediğini söylerse tabii bulursunuz; ekseriya onu teşvik edersiniz ve yazdığını da beğenirsiniz” Peyami Safa
“Türkçe bana anamın konuştuğu dil” diyerek yazı dili olarak Türkçeyi kabul eden ve Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden birisi olan Cengiz Dağcı'nın ölümünün üzerinden 9 yıl geçti. Dağcı'yı yakından tanıyalım; 9 Mart 1919 yılında Kırım'ın Yalta şehrinin Gurzuf köyünde doğan Dağcı; yoksulluk, kıtlık ve büyük baskılar ile çocukluğunu geçirir. Kırım Pedagoji Enstitüsü'nde okurken 2'nci Dünya Savaşı çıkması üzerine Ukrayna cephesinde Almanlara esir düşer Dağcı, esir kampından kurtulur. Mücadeleyle süren yılların ardından Londra'ya yerleşen Dağcı, en ağır şartlarda çalışırken dahi yazmayı bırakmaz. 1956 yılında Türkiye Türkçesi ile Varlık Yayınlarından çıkan “Korkunç Yıllar”ı kaleme alan Dağcı, romanlarında Kırım Türklerinin yaşadığı acılardan bahseder. “Onlar Da İnsandı”, “Korkunç Yıllar”, “Yurdunu Kaybeden Adam”, “İhtiyar Savaşçı”, “Benim Gibi Biri”, “Üşüyen Sokak”, “Ölüm ve Korku Günleri”, “Biz Beraber Geçtik Bu Yolu”, “Dönüş”, “Yoldaşlar”, “O Topraklar Bizimdi”, “Badem Dalına Asılı Bebekler”, “Anneme Mektuplar”, “Regina”, “Genç Temuçin”, romanlarını yazan Cengiz Dağcı; “Bay Markus'un Köpeği”, “Bay John Marple'in Son Yolculuğu”, “Oy, Markus, Oy”, “Rüyalarda: Ana ve Küçük Alimcan” hikayelerini yazar. Ayrıca; “Yansımalar 1”, “Yansımalar 2”, “Yansımalar 3”, “Yansımalar 4”, “Ben ve İçimdeki Ben” makalelerini de yazar. “Ben yalnızca Kırım'ın yazarın değilim ama Kırım'ın faciasını bütün gerçeği ve içtenliğiyle yalnız ben yazabilirdim” ifadelerini kullanan Cengiz Dağcı, çektiği acıları aktarırken, 1998 yılında kaybettiği eşi Regina Hanım hakkında hatıra defterine yazdıkları kitaplaşır. Çekilen mücadele, Kırım Türklerin yaşadıkları acıyı ta derinden hisseden Cengiz Dağcı, “Regina” kitabıyla gençlerin ilgisini çeker. Öyle ki, pek çok üniversite öğrencisi “Regina” yı okumuştur. Hatta bazıların “Regina”yı okumalarına bizzat şahidim. Benim ise “Regina” kitabından en çok etkilendiğim kısım şu oldu: “Önümüzdeki hafta sonu yılbaşı. 'Cengiz, inanıyor musun, 21'inci yüzyıla kadar yaşayabilirim ben' demiştin bana. Ben, 'Yaşayacaksın' demiştim. Yaşayamadın. Şimdi ben 21'inci yüzyıla dek yaşayabileceğimi düşünüyorum. Yüzyılın sonuna çok kalmadı. Yaşarsam... Dünyanın her köşesinde 21'inci yüzyılın başarıları, ünlü şahısları, tragedyaları anılacak; yalnız benim yok edilmiş milletimi, önceki yüzyıldaki gibi, duyan bilen olmayacak.”

DAĞCI İLE CUMABAYOĞLU'NUN BENZERLİĞİ

Cengiz Dağcı'nın ölüm yıl dönümde, Dağcı'yı anarken Kazak Türklerinin 20'nci yüzyıl başlarında yetiştirdiği büyük şair olan Mağcan Cumabayoğlu, aklıma geldi. 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu'da yapılan programlar ile de Türk Dünyasının birbirine bağlılığı gözler önüne serilmişti. Öz'ümüzün bir olduğu, farklı coğrafyalarda yaşasak da ne kadar çok birbirimize benzediğimiz yapılan programlarla sanki rüştünü ispat etti. Fakat, ne yazık ki Türkler tarih boyunca çok acılar çekti, çekmeye de devam ediyor. İşte bu nokta da Dağcı'da, Cumabayoğlu'da çektikleri acılarla, edebiyata sarılmışlar ve içlerindeki coşkun deniz gibi gürleyen vatan sevgisi hep yaşatmışlar. Cumabayoğlu, Kazak Türkleriyle Türkiye Türklerinin birbirlerinin kardeş olduğunu anlatır. “Uzaktaki Kardeşime” adlı şiir, kardeşliğin vücut bulmuş halidir. Bu şiir, çekilen acıları da resmeder. Gelin bir göz atalım, uzaklardaki kardeşlerimize: 

“Uzaklarda azap çeken kardeşim
Lale gibi boyun büken kardeşim,
Kuşatılmış zalim düşman içinde
Sel gibi gözyaşı döken kardeşim
Ufkuna karanlık çöken kardeşim
Ömür boyu cefa çeken kardeşim....
Sen orada, ben burada uzakta
Kaygımızdan kan kusarız tuzakta
Layık mı kul olmak yekin gidelim
Ata mirasımız o altın tahta”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV