banner38

banner46

banner47

31 Mayıs 2020 Pazar

BURASI ÇOK ÖNEMLİ! AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER

18 Eylül 2019, 10:11
BURASI ÇOK ÖNEMLİ!  AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER
Fatih KÖSE
2018 Ağustosunda yaşanan kur atağından bu yana ekonomik dengelenme peşindeyiz.

Ekonomiden sorumlu bakanımız önemli noktaları bir yıldır işaret ediyor.

Bir aralar sebze fiyatlarındaki artış sebebi ile “HAL TERÖRÜ” ile savaş ilan edilmiş tanzim satış mağazaları açılmıştı. “MİLLİ ve YERLİ” medyada PTT ile ucuz sebze tedariki son dakika olarak veriliyor, soğanı “bilerek!, isteyerek!” çürütüp “vurgun vuran!” aracılar “suçüstü!” yapılıyordu.

Neyse ki yaz geldi sebze ucuzladı. Hal yasasını ve tanzim satış mağazalarını rafa kaldırdık.

Sanayi sürekli küçülüyor.

Sanayi Üretimi Temmuzda % 1.2, İmalat Sanayi %1.3, ara malı üretimi %5.3, dayanıklı tüketim malı üretimi (Beyaz eşya, otomotiv) %7 gerilemiş.

Satışlar azalıyor, ciro artıyor.

Temmuz 2019’da perakende satışlar %3.7 azalmasına rağmen cirolar % 13.2 arttı. TÜFE’nin %16,65 - ÜFE’nin % 21,66 olmasından sebep ciro artışının satış adedinin artmasından değil de zamlardan yani enflasyondan kaynaklı olduğu gözüküyor.

Ekonomi üç çeyrektir küçülüyor

2018 4.Çeyrek % -3,0 -2019 1.Çeyrek % -2,6 - 2019 2.Çeyrek % -1,5 küçülme gerçekleşti.

Cari açık azalıyor.

Sevinmeli mi bilemiyorum ama üretip, tüketmediğimiz için ithalatımız da düştüğünden cari açığımız düşüyor. Cari fazlaya sevinmek “Hastalık sebebi ile hızlı kilo veren birisinin forma girdiğine sevinmek” gibi geliyor. Ekonomi rayına girdiği zaman cari açık vermeye devam edeceğimiz açık.

İşsizlik oranları artıyor.

İşsizlik Oranı 2018’de %11 - 3 milyon 500 bin resmi işsizden 2019 Haziranında %13 - 4 milyon 253 bine ulaştı. TOBB’da Ticaret Odası Başkanlarına il bazında istihdam artışı talimatı vererek istihdam seferberliği ilan etmenin işsizliği düşürmediğini gördük.

TCMB Başkanı değişikliği ile faizler 16,50’a çekildi. Faiz sebep enflasyon netice anlayışı ile faizleri düşürüp kredi maliyetini azaltmak, düşük faizli kredi arzını artırarak ekonomiyi canlandırıp enflasyonu düşürerek işsizliği azaltmak hedefleniyor. Devlet Bankaları kredi faizlerini düşürdü fakat bu durgunlukta aldığı kredi ile iş yapıp, para kazanıp, alacağını tahsil ederek borcunu geri ödeyebilecek müşteri bulmaları gerekiyor. Bu durum ise bankaların krediye ihtiyacı had safhada olmayan müşterisine rica minnet kredi verip kendini sağlama alması olarak yansıyabilir. Sıkıntıya giren, bilançosu bozulanlar için yeni bir şey yok gibi duruyor.

TASARRUF EDİYOR MUYUZ?

Bu rakamlar hem devletin hem milletin önce tasarruf ederek deliği küçültmesi ardından mümkün olan her alanda tüketim ve ithalattan çok üretime dönmek ve ihracat yapması gerektiğini bize söylüyor. Yatırımları kısmak bir tasarruf yolu ve bu zaten yapılıyor. Öte yandan halkın tasarruf yapması için inandırıcı, sahici bir kamu örnekliğine ihtiyaç var. Devletin tasarruf ettiğini görmeye, hissetmeye, inanmaya ihtiyacımız var.

- Devlet ricalinin çapında karşılamaları, kalabalık protokoller, her kurum amirinin kendi arabası ile yer alması, geniş katılımlı kahvaltılar, yemekler, törenler, nümayişler, devlet kesesinden hediyeler devam etmemeli.

- Makam sahipleri devletin arabasını, elektriğini, ödeneğini tasarruflu kullanmalı, Kurum amirleri örnek olup aynı zamanda kurumunu denetlemeli.

- Lüzumsuz ve abartılı açılışlar, eğlenceler, mitingler, şenlikler, festivaller, afişler, pankartlar yapılmamalı.

- Yazın araba serin dursun, kışın sıcak dursun diye klima için araba çalıştırılmamalı.

Burası çok önemli! At sahibine göre kişner.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV