Bu sefer mayına basar mıyız?

Mayın tarlasıdır vilayetin turizm rotası;  gelenlerin hedefi çok olsa da mayına basan yeniden başlatır oyunu. 'Safranbolu'ya imrenmek'le geçen yılların acısı 'Biz de başaracağız' kelimeleriyle süslense de; elde var yine sıfır. Bir kaç özel girişimin ötesinde 'hangi konağı turizme kazandırdık' diye sorsam, çok mu acımasız olurum acep.

Her zaman konuştuğumuz 'turizm potansiyeli'  kürsüye çıkınca hitap edecek siyasetçilerin 'zihnindeki köşesi'ni korurken, geçtiğimiz günlerde Kastamonu Valiliği tarafından '2022 Turizm Yol Haritası' toplantısı düzenlendi.

Tahmin ettim ama ön yargılı olmamak adına bir haftadır bekliyorum. Basına herhangi bir bilgilendirme, rapor yapılacak mı? Yapılmadı.

18 kişinin bir masa etrafında toplanıp yaptığı toplantıdan ümidimiz; Kastamonu'nun 2022 yılında 'turizm' noktasında daha iyi yerlere gelmesi olurken, Kastamonu'da görev yapan bir gazeteci olarak veya her şeyden ötesi bir Kastamonulu olarak üzerime ne düşüyor inanın bilmiyorum.

Kastamonu turizmini bir mayın tarlasına benzetirim. Her gelen bürokrat, siyasetçi bir şeyler yapmak için ilerler. Farklı hamleler yapar ve günü geldiğinde de; bir çoğu da mayına denk geldiğinde oyunu yeniden başlatır ve bu sefer güzergahını değiştirir.  

'Devlette devamlılık esas' olması gerekirken; 'Rütbeye itimat esastır' uygulamasından öteye geçemeyiz. Birilerinin 'hoşuna gitmeyen' uygulamalarda, Kastamonu menfaatine bakan olmaz. Bakan kapılarında sabahlaması gereken 'yetkililerimiz'in yetkisi; Kastamonu turizmi için hayal kuran idealist bürokratlarımıza işler.

Velhasıl;  Başta sayın Valimiz olmak üzere, toplantıyı gerçekleştirenlere bir kaç sual:

-Kastamonu'nun 2022 yılındaki turizm rotasını kaç dakikada belirlediniz?

-Toplantıda, vizyonu kim belirledi?

-Hangi kurum, kuruluş neyi önerdi?

-Masada bulunan 18 kişiden kaçı fikirlerini belirtti?

-Toplantıda bulunan kişilerden bir çoğunun önünde not defteri bile olmamasına bakıldığında , toplantıya katılanlardan bir 'hazırlık' istenmedi mi?

-Geçtiğimiz yıllardan farklı ne uygulamaya karar verdiniz?

-Toplantı hakkında, sosyal medya hesaplarından paylaşılan 'üç cümle' dışında neden bir bilgilendirme yapılmadı?

ve en önemlisi

'Sahi bizim vizyonumuz ne?'

İnşallah bu sefer mayına basmayız.

Çünkü yeniden başlatılan oyunlar çok sıktı.

-mesela yani…

YORUM EKLE