Müzik indir

19 Ocak 2021 Salı

‘Halk perişan halde’

BU GÜL SENİN ÖĞRETMENİM

24 Kasım 2020, 10:31
BU GÜL SENİN ÖĞRETMENİM
Mehmet SAYAN
 

Başöğretmen Atatürk: “Öğretmenlerimiz, dünyanın her yanında insan topluluğunun en fedakâr ve en saygıdeğer unsurlarıdır.” demişti. 

Öğretmenler yarınlarda ülkeyi idare edecek nesilleri yetiştirmek gibi büyük bir sorumluluğu üstlenmiş insanlardır.  Bu sebeple yarınlarımızı güven altına alabilmemiz öğretmenlerimizin öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarında çağın gereklerine uygun olarak en iyi bir şekilde eğitilmeleri; öğretmen olarak da görev yaptıkları yıllarda kaliteli, bilimsel metotlarla öğrencileri yetiştirebilmeleri için en iyi imkânlarla donatılmaları gerekmektedir.

Ülkemizde her ilde bir üniversite açılmasıyla bu üniversitelerde eğitim fakülteleri açılmış,   Türkiye’nin ihtiyaçları dikkate alınmadan bu okullara öğrenciler alınmış, ihtiyaçtan çok fazla mezun verildiği için de günümüzde “atanamayan öğretmenler” diye bir sorun ortaya çıkmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı’na göre 376.000; öğretmen sendikalarına göre 460.000 atanamayan öğretmen bulunmaktadır.  Ayrıca eğitim fakültelerinden mezun olmadığı halde formasyon eğitimi alarak öğretmenlik hakkı kazanan gençler de vardır. Bunlarla beraber ataması yapılamayan öğretmen sayısı 600.000’i bulmaktadır. Gerekli tedbirler alınmadığı taktirde bu sayının 2023 yılında 1 milyona ulaşacağı ifade edilmektedir.   Bu gençlerin içinde inşaatlarda çalışanlar, kasiyerlik, kapıcılık yapanlar gibi çok acı gerçeklerle karşılaşmaktayız. Hatta bu gençler içinde yüksek lisans yapanlar, ikinci bir fakülte bitirenler de bulunmaktadır.  Özel okullarda iş bulabilen gençler de genellikle asgari ücretle çok zor şartlarda çalışmaya mahkûmdurlar.

Coronavirüs şartlarında yapılan eğitim faaliyetleri, öğretmenler ve öğrenciler açısından büyük sıkıntı ve belirsizliğe sebep olmaktadır. Öğrencilerin bir bölümünün evlerindeki elverişsiz şartlar, bilgisayar ve hatta televizyon olmaması eşitsizliğe sebep olmaktadır. Bu durum da öğretmenlerimizin moral motivasyonunu etkilemektedir. Ama her türlü olumsuz şartlara rağmen öğretmenlerimiz öğrencilerine faydalı olabilmek için üstün gayret göstermektedirler.

Öğretmenlerimizin acilen maddi durumları düzeltilmeli, seçim öncesi verilen 3600 gösterge sözü mutlaka yerine getirilerek bir nebze de maddi yönden nefes almaları sağlanmalıdır.

Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim. Hayattaki öğretmenlerimin ellerinden öpüyor saygılarımı sunuyorum.  Sevgili öğrencilerimin gözlerinden öpüyor, başarılar diliyorum.

Başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi de saygı ve rahmetle anıyorum. Mekânları cennet olsun.

Yazımı öğretmenlerimize armağan ettiğim aşağıdaki şiirimle bitiriyorum:

BU GÜL SENİN ÖĞRETMENİM

Asma yüzünü ne olur

Her zaman gül öğretmenim

Mutlu olmak senin hakkın

Bu gül senin öğretmenim

 

Seni üzen her ne ise

Keder verir hepimize

Oysa hakkın senin neş’e

Bu gül senin öğretmenim.

 

Pınarbaşı, Daday, Küre

Uzak, yakın her bir yere

Gidersiniz seve seve

Bu gül senin öğretmenim

 

Taşköprü’de, Hanönü’de

Devrekâni, Araç, Cide

Bayrağımı çek göndere

Bu gül senin öğretmenim.

 

Ilgaz’daki çamlarsın sen

Gökırmak’ta çağlarsın sen

Tosya’daki bağlarsın sen

Bu gül senin öğretmenim

 

Karanlığa ışık saçtın

Yolumuzu aydınlattın

İyi günler elbet yakın

Bu gül senin öğretmenim

 

Alper, Aslı, Zeynep, Hasan

Diktiğiniz küçük fidan

Meyve verdi bak kocaman

Bu gül senin öğretmenim

 

Sınıflarda Ayşe, Ali

Gönüllerde sevgi seli

Öğrettin hep güzel, iyi

Bu gül senin öğretmenim

 

Öğretmenim geliyoruz

Seni pek çok seviyoruz

Ellerinden öpüyoruz

Bu gül senin öğretmenim

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV