banner38

banner46

banner47

31 Mayıs 2020 Pazar

BİR KALEMLE ÇOCUKLARA UMUT OL

20 Eylül 2019, 10:37
BİR KALEMLE ÇOCUKLARA UMUT OL
Mehmet SAYAN
 “Bir Kalemle Çocuklara Umut Ol” (1)  Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komitesi’nin başlattığı bir sosyal sorumluluk projesidir.  Bu proje ile ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine yardımcı olarak onların öğrenim hayatlarına  katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Günümüzün ekonomik şartlarında dar gelirli ailelerin  okulların açılmasıyla birlikte çocuklarının okul masraflarını karşılayabilmek için  büyük  sıkıntıya düştükleri,  fedakârlıklara katlandıkları  bilinmektedir. İşte kadın gazetecilerimiz bu ailelerin çocuklarına   küçük de olsa yardımcı olarak bir nebze de olsa  aile ekonomilerine  katkıda bulunmayı amaçlamışlardır. Hayırsever vatandaşlardan , belediyelerden ve bazı kurum ve kuruluşlardan temin edilen kırtasiye malzemeleri önümüzdeki günlerde Millî Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde  belirlenen okullara teslim edilecektir.

Bugünün çocukları gelecekte ülkemizi yönetecek idareci, doktor, öğretmen, iş adamı, mühendisler olabilir. Biz  öğretmenler olarak geçmişte herhangi bir konuda  yardımcı olduğumuz bir çocuğun yıllar sonra yanımıza gelip elimizi öptüğünü: “ Hocam ben sayenizde okudum.  Sizin sayenizde bu makama geldim.” dediğine çok şahit olmuşuzdur. Bu  eski öğrencimizin sözleri bizleri çok mutlu etmiştir. Tahsil hayatı boyunca bir öğrenciye burs veren iş adamının o çocuk mezun olduğunda yaşadığı haz çok önemlidir.İşte kadın gazetecilerimiz böylesine kutsal bir sosyal sorumluluk projesini başlatarak  ileride çok önemli yerlere gelecek çocuklarımızın  ellerinden tutarak onların  geleceğine  ışık  olmuşlardır.

Başöğretmen  Atatürk: “ Eğitimdir ki bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder.”  demişti. İşte böylesine önemli olan eğitim konusunun en önemli öznesi olan çocuklarımızın en iyi şartlarda okullarımızı doldurmaları , öğrenciler arasındaki farklılıkların  en aza indirilmesi eğitimde başarıyı getiren unsurlardan olacaktır.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komitesi  üyelerini bu güzel ve anlamlı organizasyon için tebrik ediyor ve yazımı Behçet Necatigil’in “ Dünya Çocuk Yılında “ başlıklı aşağıdaki  şiiri  ile bitiriyorum:

“Bütün çocuklar

            Yokluk bilmesinler

            Et, şeker, süt bulsunlar

            Giyimli, tok ve rahat

            Gitsinler okullara

            Sınıflarını geçsinler.

                        Büyükler biraz daha yorulsun

                        Onlar da büyüsünler

                        Onlar da mesut olsunlar

                        Geçti, savaş ezikliği

                        Çocukları düşünsünler

                        Çocuklar iyi gün görsünler.”

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(1) “Bir Kalemle Çocuklara Umut Ol” kampanyası iletişim telefonları:

Tuğçe Yerdelen - 0506 165 21 74

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV