08 Ağustos 2020 Cumartesi

Bir garip federasyon…

04 Temmuz 2020, 09:13
Bir garip federasyon…
Serkan HORUZ

Türkiye’de futbolu yalnızca Süper Lig ve 1. Lig’den ibaret gören TFF’nin son aldığı veya almaya çalıştığı kararlar futbolumuzun yönetilmeye çalışıldığını gözler önüne serdi.

25 Haziran’da kulüplerin yüzde 90’ının ‘Play-Off oynatılsın’ talebine rağmen ’18 Temmuz’da devam’ kararı alan futbolumuzun yönetenleri bu karardan yalnızca 5 gün sonra ise ‘Ligler oynatılmayacak, tescil formatı önümüzdeki günlerde açıklanacak’ dedi.

Bu açıklamanın ardından özellikle ‘lobi’ gücü olan Manisa Futbol Kulübü gibi takımların liglerin ‘kendi işlerine yarayacak’ şekilde tescil edilmesini ‘En iyi 2.’lerin Play-Off oynatılmadan’ 1.Lig’e alınması yönünde federasyona baskı yaptığı gündeme bomba gibi düştü.

Bu iddialara ve 2 ve 3.Lig’de mücadele eden takımların büyük bir çoğunluğunun ‘Play-Off’ talebine rağmen sessizliğini koruyan futbolun zirvesi ‘Dur bakalım ne olacak?’ mantığıyla futbolu siyasetten gelecek taleplere göre dizayn etmek istiyor.

Şimdi gelin beraber Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde aldığı veya almaya çalıştığı kararlara bakalım.

***

19 Mart; Tüm dünyanı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig, 1 Lig, 2. Lig, 3. Lig ve amatör liglerde liglere ara verildiğini duyurdu.

***

13 Mayıs; Federasyon kulüplerle yaptığı toplantının ardından Süper Lig’in 12 Haziran’da, 1. Lig’in 19 Haziran’da, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig’in 18 Temmuz’da başlayacağını açıkladı.

***

10 Haziran; TFF, 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği ile yaptığı toplantının ardından kulüplerden alep mektubu istedi. 2 ve 3. Lig’de mücadele eden 90 takımın 87’si talep mektuplarını iletti. Bu kulüplerden 79’u federasyona ilettiği talep mektubunda ‘Play-Off oynatılsın’ dedi.

***

25 Haziran; Federasyon 2 ve 3. Lig’de mücadele eden kulüplerin yüzde 90’ının talebini yok sayarak ‘18 Temmuz’da devam’ kararı aldı.

***

30 Haziran; Yalnızca 5 gün önce ‘Devam’ kararı alan TFF, ‘Maçlar oynatılmayacak, liglerin tescil formatı ilerleyen günlerde açıklanacak’ dedi.

***

Son aldığı kararın ardından uygulayacağı statüyü bile açıklayamayan, lobisi güçlü olan takımlardan gelecek taleplere ve toplumda oluşacak algıya göre hareket etmeyi bekleyen bir federasyon yönetimiyle karşı karşıyayız.

Federasyonun alacağı her kararın ardından kulüplerimizi bir kez daha düşünmeye, ‘acaba bir yerden baskı gelirde, bu kararda değişir mi?’ diye beklemeye davet ediyorum.

Allah Türk futbolunun bütün paydaşlarına sabır versin...

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV