banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Bilge Hoca Ahmet Davutoğlu Kastamonu da

05 Aralık 2018, 09:27
Bilge Hoca Ahmet Davutoğlu Kastamonu da
Fatih KÖSE

İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkezi, YEKDER (Yaygın Eğitim Kurumları Derneği), EBSAD (Eğitim Bilimleri Sosyal Araştırmalar Derneği) gibi kuruluşlarla birlikte toplumun her kesimine doğru usûl ve yöntemlerle, zamanın ruhuna uygun bir şekilde ulaşarak, daha iyi bir anne-baba, daha iyi bir evlat, daha iyi bir öğrenci, daha iyi bir vatandaş ve tabii daha iyi bir kul olmaya niyet edenlerle beraber daha iyi bir toplumun ihya ve inşası yolunda çok kıymetli çalışmalar yapıyor.

1951 yılında 68 mümtaz şahsiyetin bir araya gelmesi ile kurulan İlim Yayma Cemiyeti 67 yıldır ilim tahsil etmek için gurbete çıkan öğrencilere yurt, burs, akademik destek gibi konularda destek oldu. 67 yıldır her iktidar döneminde, kısır çekişmelere, faydasız gündemlere av olmadan hizmetine devam etti. Müspet olan kanaat önderlerine, âlimlere, ilim sahiplerine, mütefekkir, münevver, Allah dostlarına ve müntesiplerine hep saygılı olduğu gibi herhangi bir yapının bir cüzü hiç olmadı. Kendi kurumsal kimliği altında bütün değerlerden istifade ederek devlete, millete, topluma faydalı, bu ülkeye aidiyet hisseden, aklını kiraya vermemiş, kimlikli, kişilikli bir nesil yetişmesine katkı vermek için hayırseverlerin destekleri ile çok önemli hizmetleri hayata geçirdi.

Kastamonu’da da 1974 yılında açılan İlim Yayma Cemiyeti 44 yıldır öğrencilere yurt, burs gibi konularda destek olurken özellikle son yıllarda İYEM (İlim Yayma Cemiyeti Eğitim Merkezi)’de MARİFET OKULU, ADEP gibi çocuklara ve ailelere, ANADOLU KARİYERPROGRAMI ile de İlim Yayma Cemiyetinde kalan öğrencilere özel eğitim ve kişisel gelişim programlarını istikrarla sürdürüyor.

Katılımın ücretsiz ve gönüllülük esasına dayandığı, yurdumuzda kalan üniversite öğrencilerimizin iş dünyasına geçişlerini kolaylaştırmalarını amaçlayan ANADOLU KARİYER Programı; kamu, akademi ve özel sektör gruplarını bünyesinde barındırmakta ve her grup için ayrı müfredatlar uygulamakta.

Genel seminerler, sektörel seminerler, genel kitap tahlilleri, sektörel kitap tahlilleri, tarihi ve kültürel geziler, sektörel gezi ve incelemeler, film gösterimleri ve tahlilleri, STK’larda gönüllü çalışmalar, staj danışmanlığı, burs ve eğitim desteği gibi etkinlikler yer alan ANADOLU KARİYER PROGRAMINDA Öğrenciler tercihleri doğrultusunda, uzman danışmanlarca uygun görülen gruba yerleştirilerek Lisans öğrenim süresine eş değer olarak 4 yılda kişilik-karakter ve dini-milli kimlik gelişimleri ile alanlarında mesleki gelişim ve kariyer planlama rehberliği yer almakta. Türkiye’de bu kapsamda uygulanan ilk ve belki de tek olan ANADOLU KARİYER PROGRAMI ile ülkenin nitelikli insan kıymetleri ihtiyacına ve kalkınmasına da katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Türkiye’de sadece İlim Yayma Cemiyeti Yurtlarında kalan öğrencilerin istifade edebileceği ve bu programı da İlim Yayma Cemiyetinin 174 öğrenci yurdundan şimdilik hak eden 14 öğrenci yurdundan biri olan Kastamonu Erkek Öğrenci Yurdumuzda kalan öğrencilerden 36 nasipli öğrencimizin ANADOLU KARİYER PROGRAMI, Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun “Bilgi, Bilinç ve Ahlak” konulu DURUŞ KONUŞMALARI ile başlıyor.

Türkiye Cumhuriyetinin 26. Başbakanı olan Sayın Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nu Kastamonu Üniversitemizde okuyan ve öğrenci yurdumuzda kalan öğrencilerimize ders vermeleri için istirhamda bulunmuştuk. Sağolsunlar bizleri kırmadılar Anadolu’nun kadim şehri, Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da İlim Yayma Cemiyetinin bu güzel çalışmasında bütün öğrencilerimizin istifade edebileceği ders niteliğinde bir konferansı vermeyi kabul ettiler.

7 Aralık Cuma günü Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Konferans Salonunda Saat 14.00’te “Bilgi, Bilinç ve Ahlak” konulu Duruş Konuşmalarını gerçekleştirecekler.

Akademisyenliği, Dış İşleri Bakanlığı ve Başbakanlık tecrübeleri, mütevazı ve içten yaklaşımları ile herkesin sevgi ve saygısını kazanmış çok değerli Bilge Hocamızı ve değerli eşlerini ağırlamaktan son derece mutluyuz.

Dilerim ve isterim ki Kastamonulu hemşehrilerimiz de ayaklarına kadar gelen bu önemli fırsatı öğrencilerimiz ile beraber değerlendirerek istifade ederler.

Dâvet bizden, icâbet sizden. Bekleriz efendim.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV