banner38

banner46

banner47

30 Mayıs 2020 Cumartesi

BELEDİYE LOGOSU

17 Nisan 2019, 09:52
BELEDİYE LOGOSU
Fatih KÖSE- “.……her zaman profesyonellere ve muhataplara danışacağız. Ne yaparsak beraber yapacağız. …..Sorun değil, çözüm üreteceğiz.” (18.02.2019)

- “Çıktığımız ilk günden beri biz şehri ortak akılla yöneteceğimizi söyledik. Şu andan itibaren artık bütün Kastamonu’nun Belediye Başkanıyım.” (05.04.2019)

-  “Teleferik Projesine devam edip etmemeyi halka soracağız ve ondan sonra nihai kararımızı vereceğiz.” (12.04.2019)

- “Kastamonu Belediyesi’nin logosuna TC ibaresini ekleyerek, etrafına da belediye başkanlarını temsilen 49 yıldız ekledik.” 14.04.2019 (Yerel Basından)

 

Başkanın, gazetelere yansıyan vaatlerine uygun olarak MHP’li Belediye eski Başkanı Turhan Topçuoğlu’nun projesi olan teleferiği kendisinin de pek tasvip etmediğini, halka soracağını açıklaması takdire şayan bir gelişme. Kolay değil 2017 rakamları ile 8 milyon 500 bin TL tutarında bir yatırımın iptali şehrin dokusunu koruma adına göze alınmış.

İnsan bazen keşke en başından beri bu proje olmasaydı da ne ustasının projesini hayata geçiren Tahsin Babaş yıpratılmasaydı, ne bu kadar para harcansaydı ne de MHP’li Belediyenin düşündüğünü MHP’li Belediye iptal etmek zorunda kalmasaydı diye düşünüyor.

Başkan Vidinlioğlu, Belediyeyi devir-teslim aldığı 5 Nisan’dan daha 10 gün bile geçmeden her iki kişiden birinin oyunu aldığı Kastamonuluların karşısına Belediyemizin Logosuna TC ibaresi ile beraber 49 tane yıldızı ekleme icraatı ile çıktı.

Sosyal medyada MHP’li arkadaşların “Türkiye Cumhuriyeti kısaltmasıyla Kastamonu Belediye Başkanlığı Logosu yenilenmiştir. Ters hilal, Candaroğulları'nın bayrağını temsil etmekte, kırk dokuz yıldız ise kırk dokuz belediye başkanını temsil etmektedir. Ne güzel olmuş değil mi? Emeği geçenlere teşekkür ederiz.” standart yorumu ile yeni logoyu paylaştıkları görüldü.

Neredeyse 25 yıldır kullandığımız ters hilalin manasını 25 yıl sonra bile Kastamonululara anlatma gayreti de ayrı bir telaşe. Düşünün! Öyle bir logomuz var ki 25 yıldır anlamını Kastamonululara anlatamamışız.

Üşenmedim, birçok şehrin belediye logolarına baktım. Bunların arasında Anadolu Beyliklerine merkez olmuş iller de vardı. Açık söyleyeyim hiç biri Cumhurbaşkanlığı forsuna nazire yapar gibi loğunun etrafını yıldızlarla donatmayı düşünememiş. İnsanın aklına Osmanlı ile hem hâl olduk ama biz de bir beyliğiz bizim de forsumuz var meydan okuyuşunu bile getirebilir!

Birçok Belediye, şehrin adı söylendiğinde ilk akla gelen değerlerini amblem yapmış. Trabzon bordo mavi kayık ve Karadeniz, İzmir- saat kulesi, Kayseri-Erciyes Dağı, Bursa-Ulu Cami ve Kılıç Kalkan ekibi, Erzurum-Çifte Minareli Medrese diye gidiyor.

Sayın Başkanımız ortak akıldan, şehri beraber yönetmeden, herkesin başkanı olmaktan bahsediyor ya, fazla değil 35 yıl öncesinde işler nasıl olmuş, hatırlatmak istedim.

 

ANAP iktidarının en güçlü zamanlarında ve yüksek bir oyla seçilen dönemin Kastamonu Belediye Başkanı Ali Köse çevresindekiler ile oturup bir logo tespit edip, logo budur, ne güzel değil mi? dememiş. O zamanlar ortak akıl diye bir söz de pek dillere pelesenk değildi.

1985 yılında komisyon kurmuş, ücreti nispeten dolgun bir ‘Logo Yarışması’ düzenlemiş. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mezunu Grafiker-Ressam Celal Kırbeşoğlu’nun resimde görülen çalışması birinci olmuş. Kastamonu’nun sosyal, kültürel ve tarihi değerlerini yansıtan ve profesyonel bir kişi tarafından hazırlanan bu logo hem SHP’li Faruk Nuhoğlu zamanında hem de MHP’li Süleyman Yücel zamanında uzun yıllar Kastamonu Belediyesini temsilen kullanılmış.

Süleyman Yücel mi yoksa Turhan Topçuoğlu zamanında mı ters hilale geçtik bilemiyorum ama ne hikmetse ne eski logoda Ali Köse ve Faruk Nuhoğlu, ne de ters hilalli logoda Süleyman Yücel ve Turhan Topçuoğlu ne de ardından gelen Tahsin Babaş’ın akıl edemediği logoya T.C ibaresini eklemek meselesi! Seçildikten daha 10 gün bile geçmeden Sayın Vidinlioğlu’nun aklına gelmiş.

Neyse ki logomuza T.C.’yi de ekledik sonunda. Artık Kastamonu’yu kimse Yunanistan’ın bir Belediyesi falan zannedemez!

Ortak akıl, teleferik referandumu deniyor ya! Şu logo işine de el atmışken bu işi profesyonellere bıraksak diyorum…

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV