Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

BEBEKLERE VE ÇOCUKLARA KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ

20 Ocak 2021, 10:34
BEBEKLERE VE ÇOCUKLARA KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ
Yiğit DAİMSELAMET
 

Çocuklara kitap okumanın, dili anlamayı ve okuryazarlığı geliştirmek gibi pek çok faydası vardır. 2016 yılında yapılan bir araştırmanın sonucuna göre; 3 ila 5 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin%62'si çoğu gün çocuklarına kitap okuyor ve çoğu çocuk, ebeveynleriyle bu özel zamanı sevdiklerini söylüyor.Okul öncesi çağındaki çocuklara kitap okumanın açık ve belki de bariz faydaları olsa da bebeklere kitap okumanın, hatta yeni doğanlara kitap okumanın da önemli olduğuna dair kanıtlar var.

Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlerin mümkün olan en kısa sürede bebeklere okumaya başlaması gerektiğini öne sürmektedir. Bu öneri, ebeveynleri kendileriyle daha az konuşan çocukların okulda, ebeveynleriyle daha az konuşan çocuklara göre daha avantajlı olduğunu gösteren klasik araştırmaya dayanmaktadır. Temel farkın, ebeveynlerinçocuklarıyla konuşurken, çocukların maruz kaldıkları kelimelerin sayısında olduğunu gösteriyor. Bu avantaj, çocukların iki yaşına geldiğinde açıkça görülmektedir. 18 aylıkken ebeveynleri tarafından daha çok konuşulan bu yaştaki çocuklar, 2 yaşında daha fazla kelime anlayıp üretmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarıyla konuşmasının yanı sıra, yüksek sesle kitap okumak aynı zamanda çocukları ebeveynlerin günlük konuşmada sık sık kullanmadıkları yeni ve farklı kelimelere maruz bırakır. Bu doğrultuda, kelime sayılarını çoğaltırlar.Kelimelere maruz kalmanın faydalarının yanı sıra, bebeklerin daha bebek doğmadan bile başlayabilen kitaplardan belirli içerikleri öğrenebileceklerine dair kanıtlar da vardır. Aslında araştırmacılar, bebeklerin hamileliğin üçüncü 3 aylık döneminde belirli bir hikâye kitabının ritmini öğrenebileceklerini keşfettiler.Araştırmacılar, bu olasılığı test etmek için 7 aylık hamile kadınlardan hamileliklerinin sonuna kadar günde iki kez bir kitabı okumalarını istedi. Bu bebekler doğduklarında diğer hikayelere göre o kitabı dinlemeyi tercih ettiler.

Bebekler, ilk doğum günlerinden kısa bir süre sonra hikayelerden belirli kelimeleri öğrenmeye başlayabilirler. Bir resimli kitapta yeni bir nesne adını duyduktan sonra, 15-18 aylık bebekler bu yeni adı gerçek bir nesneye ve hatta nesnenin çizimlerine aktarabilirler. Bir süre sonra bebekler bir kitaptan yeni eylemler de öğrenebilirler.

Bir çalışmada, araştırmacılar 18-30 aylık bebeklere yeni bir şey yapmak için birkaç nesneyi nasıl bir araya getireceklerini gösteren bir kitap sundu. Hikâye kitabını okuduktan sonra, bebekler bir çıngırağın birkaç parçasını başarılı bir şekilde nasıl birleştireceklerini ve belirli hareketleri nasıl taklit edeceklerini öğrenebildiler, bu da 2 yaşından önce bebeklerin hem kelimeleri hem de eylemleri kısa ve basit hikâye kitabı etkileşimlerinden öğrenebileceklerini gösterdiler.

Kelimeler ve eylemlerin yanı sıra, okul öncesi çağda çocuklar hikâye kitaplarından oldukça karmaşık bilgiler öğrenebilirler. Örneğin, bir çalışmada, bir kısa öykü kitabının çocuklara hayvanlarda kamuflajı öğretebileceğini belirtti. Çalışmada, 3 ve 4 yaşındaki çocuklara, hayvanlarda kamuflajın tehlikeli avcılardan saklanmalarına nasıl yardımcı olabileceğine dair bir hikâye okundu. Daha sonra, aç bir kuşun hangi hayvanları yiyebileceği sorulduğunda, çocuklar kahverengi kamuflajlı bir kertenkelenin kuştan gizleneceğini, parlak renkli arkadaşının yenme olasılığının daha yüksek olacağını anladılar.

Basit hikâye kitapları bebeklere ve çocuklara yeni kelimeler, eylemler ve hatta kamuflaj ve evrim gibi daha karmaşık bilimsel kavramları öğretme gücüne sahiptir. Bu kitapların hepsinin hikâye kitapları gibi okumak için tasarlandığını ve çocukların bu kitaplarla etkileşimlerinin çok kısa olduğunu unutmayın. Bu kitaplar, çocukların okulda aldığı eğitim kitapları gibi değildir.

Öğrenmenin yanı sıra bebeklere ve çocuklara kitap okumanın başka faydaları da olabilir. Bir annenin sesi yeni doğan bebekler için bile tanıdık ve rahatlatıcıdır, bu nedenle her gece kitap okumak sakinleştirici ve tutarlı bir uyku rutini oluşturmaya yardımcı olabilir.Hikâye kitapları okumak, çocuklar okul çağına gelmeden önce okumaya olan ilgiyi potansiyel olarak artırabilir. Belki de en önemlisi, birlikte okumak, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte hem zevk aldıkları bir şeyi yaparak geçirebilecekleri bir zamandır hem de yıllarca sürebilecek eğitimsel ve kişisel faydaların ek avantajlarıyla birlikte gelir. Sağlıkla kalın, keyifli okumalar.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV