Bayır aşağı

 

Pandemi yine pike yaklaştı. Bozulan televizyon misali aç-kapa taktiğiyle bir şeyleri çözmeye çalışsak da; gidişatın hiç iyi olmadığı aşikar.

Kimse şaşırmasa da vaka sayıları 60 binleri geçmiş durumda;  100 vakada tüm ülkenin karantina altına alındığını göz önüne alırsanız; günümüzdeki günlük vaka sayılarının büyüklüğünü daha iyi anlarsınız.

 

Kastamonu özelinde bir kaç kelam etmek gerekiyor. Memleketimin havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez ama Türkiye'nin en fazla vaka oranına sahip 6'ncı ili olmayı başardı. Başardı diyorum; çünkü bu kadar az yoğunluklu bir şehirde; bu kadar yoğun vaka görülebilmesi çok ilginç.

Ama bunun sorumluları kim?

Pozitif olduğu halde fırında çalışan usta mı? Bunu fark etmeyen, denetlemeyen yönetim mi?

Bankaya pozitif giden vatandaş mı? Bunu yakalamayan güvenlik mi?

Kısıtlamada vakit geçirmek için markete akın eden vatandaş mı? Buna ceza yazmayan amir, aldırış etmeyen işletme sahibi mi?

 15 milyon kişinin yaşadığı, Dünya'nın en büyük merkezlerinden olan İstanbul'da vaka oranı 920 oluyorsa;  bu oran nasıl Kastamonu'da 683 oluyor?

Bir ay önce kötü örnek diye gösterdiğiniz Samsun,  700'lerden 400'lere düşebiliyorsa; siz nasıl 100'lerden 700'lere çıkıyorsunuz.

 Kastamonu'nun taşı toprağı mı bereketli, yoksa amirleri mi ihmalkar?

Başarıyı sahiplenmeyi sever, göğsümüzü bol bol gereriz.

Ama şu haritalardan sonra biri de çıkıp; çuvaldızı kendine batıramıyor.

Kastamonu'da korona virüste bayır aşağı gidiyor. Bayırın sonunu hep beraber göreceğiz.

 

MEŞHUR ÇUBUKLAR

 

Ha birde; geçtiğimiz günlerde teleferik fotoğrafları gördüm sosyal medya da; aklıma geldi birden, suçlusu kim bu davanın;

Yapan mı?

Yıkamayan mı?

Hizmete açamayan mı?

Yoksa umursamayan mı?

Ya da; memleketin parasının çürümesine göz yuman mı?

YORUM EKLE