banner38

Müzik indir

banner46

banner47

13 Temmuz 2020 Pazartesi

BALTAYI DEVLET MALZEME OFİSİNE VURMAK!

22 Haziran 2020, 09:26
BALTAYI DEVLET  MALZEME OFİSİNE VURMAK!
Fatih KÖSE
 

Devletimiz 1926 yılında Kırtasiye Baş Memurluğu adı ile bu günkü Devlet Malzeme Ofisini (DMO) kurmuş.

DMO tam 94 yıldır kamunun ihtiyacı olan ve faaliyet alanına giren mal ve hizmetleri, kamu yararı gözetilerek, kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması, ihtiyaç konusu malzemenin standart ve kalitesinin azami ölçüde sağlanması, şeffaflık, rekabet, hesap verebilirlik prensipleri doğrultusunda iç ve dış piyasadan tedarik edilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşları adına merkezi satın alma işlevini yürütüyor.

Kamuda işini özenli yapan satın alma sorumluları, belli rakamın üzerinde olan kurum ihtiyaçlarını zaten eskiden beri DMO’dan alarak kurumlarını, üstlerini ve kendilerini suiistimallerden korurlar. İş bilmeyenler ise standart altındaki ürünleri görünürde ucuza aldıklarını zanneder ve uygulama sırasında pahalıya mâl ettiklerini görürler. Hele hele bazı tedarikçilerin eline düşenlerin başı ihaleler, şartnameler, iptaller, itiraz ve davalarla belaya girer.

Cumhurbaşkanlığı içinde bulunduğumuz ay içinde 9 Haziran 2020 tarih 2645 Sayılı kararname ile belirlenen birçok ürünün DMO’ndan satın alınmasını mecbur tuttu. Yani artık kamu görevlilerinin DMO’dan alım yapması ihtiyâri değil mecbûri.

KILAVUZU KARGA OLAN!

Hâl böyle iken kargaları kılavuz edinmekte mahir bir yöneticimiz, bütün satın alımlarını zaten en başından beri DMO’dan yapan, kaliteli ürünü ucuza aldığı defalarca test edilmiş, başka illerde eşdeğer pozisyonda görev yapan insanlar tarafından da bilgi ve tecrübesine başvurulan, ehil ve liyakatli bir çalışanını “DMO’dan pahalıya ürün almak” suçu(!) ile tenzili rütbe ile ödüllendirmiş!

Yöneticimizin günahını almamak lazım!

Belki 1926 yılından bu yana 94 yıldır uygulanan DMO’dan ürün tedarik etme yolunun doğru olmadığını(!), DMO’nu pahalı malzeme tedarikinde bulunduğunu(!) Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili Bakana ve DMO’ya izah ederek devletimizi büyük bir israftan kurtararak çığır açacak(!)

Fakat ortada ciddi bir sorun var.

“DMO’dan pahalıya alım yapıldığı” fısıltısını yöneticiye üfleyenler, hem bu ucuz ve kullanışsız aklı pahalıya satmış hem de derde deva olamamışlar. Çareyi dönüp dolaşıp saf dışı bırakılan çalışanın yıllardır yaptığı işte yani DMO’dan alım yapmakta bulmuşlar.

Olan işini iyi yapan çalışana olmuş!

Türkiye işini iyi yapanların cezalandırıldığı bir ülke. Fakat gerçeklerin de bir gün ortaya çıkma gibi bir huyu var. Acıyı bal edip söyleyen dostlar yerine kargayı kılavuz edinenlerin burun direkleri daha çok sızlayacak.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV