Avrupa karnemiz 'pekiyi' değil!

Türk hentbol tarihinde ilk defa Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Kastamonu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, güçlü ve ligin deneyimli rakiplerine karşı maalesef beklenilen performansı sergileyemedi. DELO Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Şampiyonlar Ligi B Grubu'nda mücadele eden ekibimiz, ilk 7 mücadelesinde adeta hezimete uğrarken, puansız grubun son sırasına demirledi. Tabii ki ilk defa katıldığımız Devler Ligi'nde ilk sıralara oynayalım demiyorum ama en azından ligin 3'üncü haftasında mücadele ettiği Sloven temsilcisi Krim Mercator karşısında puan alınabilirdi. 23-24 biten mücadele belki de ligdeki galibiyete en yakın karşılaşmamızdı. Ancak bu maçtan istediğimizi alamadık. Belediyespor'un Şampiyonlar Ligi karnesine baktığımızda 0 sıfır üstüne 0'larla dolu...

Ülkemizi ve Kastamonu'yu Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden güzide takımımızın Şampiyonlar Ligi B Grubu'ndaki ilk yarı karnesi şu şekilde:

"1'inci maç= Kastamonu 25-31 Odense Handbold (Danimarka),

 2'nci maç= CSKA (Rusya) 34-27 Kastamonu,

3'ncü maç= Kastamonu 23-24 Krim Mercator (Slovenya),

4'üncü maç= Vipers Kristiansand (Norveç) 39-25 Kastamonu,

5'inci maç= IK Savehof (İsveç) 28-26 Kastamonu,

6'ncı maç= Kastamonu 20-30 Metz Handball (Fransa),

7'nci maç= Györi Audü ETO KC (Macaristan) 37-20 Kastamonu"

İlk 7 maça bakıldığında üst seviye bir hentbola hazır olmayan bir takımı rahatlıkla görebiliyoruz. Hatta bunu takımımızın Rumen antrenörü Costica Buceschi de her fırsatta dile getiriyor. Ama yine de şunu sormaktan çekinmiyorum. Kastamonu Belediyespor, ne zaman hazır olacak? Takımın hazır olması için daha ne kadar yenilgi alması gerekiyor? Bu durumu da son 2-3 sezondur Türk futbol takımlarının Avrupa kupalarındaki mücadelesine bağlayabiliriz. Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden bir Beşiktaş örneği verebiliriz. Fakat bu tür üst seviye organizasyonlarda hazır olmayana maalesef rakipler acımıyor. Futbola baktığımızda yüzlerce Şampiyonlar Ligi maçı oynamış ekiplerimiz var ama tabloya bakıldığında nadir başarıların yanı sıra farklı biten maçlar göze çarpıyor. Yani çok uzun zamandır Avrupa'da mücadele etmek başarı getirmiyor. Planlı ve programlı bir yol haritası, başarı için alınması gereken kararlar ve tabii ekonomik özgürlük de gerekiyor. O nedenle ilk defa katılmak, ikinci defa katılmak da yetmiyor.

Her şeyi bir kenara bırakalım. Kastamonu Belediyespor, yarın grubun zirvesindeki Györi ile Merkez Spor Salonu'nda rövanş maçına çıkacak. Bu maçta o istekli ve inanmış takımın ortaya çıkmasını canı gönülden istiyorum. Sonucun belli olduğu maçlardan biri olsa da, seyircimizin önünde o mücadele ruhu görmek istiyoruz. Kastamonu Belediyespor'un kalan 7 maçında ise mağlubiyet serisini sonlandırmasını bekleyerek başarılar diliyorum.

YORUM EKLE