banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

ATEŞTEN GÖMLEĞİ KİM GİYECEK?

20 Mayıs 2019, 09:44
ATEŞTEN GÖMLEĞİ KİM GİYECEK?
Serkan HORUZ

      Gerçekleştirilecek olan olağanüstü kongrede siyasetin, bürokrasinin ve en önemlisi şehrin desteğini arkasına alabilecek bir yönetim kurulunun oluşturulması gerekiyor. Bu kongrede verilecek karar Kastamonuspor’un kaderini doğrudan etkileyecek. Onun için bakalım bu ateşten gömleği kim giyecek?

Yıllardır Kastamonu halkına büyük sevinçler yaşatan Kastamonuspor 1966, tarihi bir kogreye hazırlanıyor. Son dönemde yaşadığı maddi sıkıntılarla gündeme gelen kırmızı-siyahlılarda bu kongreden çıkacak olan karar takımın kaderini doğrudan etkileyecek.

Kulüp başkanı Erkan Özcan’ın açıkladığına göre; 3 buçuk Milyon Lirası futbolculara, 2 buçuk Milyon Lirası ise bildiğim kadarı ile başkana olmak üzere Kastamonuspor 1966’nın 7 buçuk Milyon Lira borcu var.

Kırmızı-siyahlı temsilcimizin 3 buçuk Milyon lira borçlu olduğu futbolcuların birçoğunun ise sözleşmesi devam ediyor. Futbolcuların birçoğunun borcunu tahsil edebilmek için federasyona başvuruda bulunacağı konuşuluyor. Böyle bir durum yaşanması durumunda kulüple sözleşmesi devam eden futbolcuların yeni yıl peşinatları da bu borç yükünün üzerine eklendiğinde futbolculara olan borç bir anda 5 Milyon liranın üzerine çıkabilir.

Bu durum çözülmezse kulüp daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Onun için ne yapıp edip futbolculara olan borcumuzu önümüzde ki önümüzdeki 1 aylık süreçte ödememiz veya farklı yöntemlerle çözmemiz gerekiyor.

KONGRE ŞART

Aslında şuan ki futbol piyasasında bakıldığında 7-8 Milyon liralık borç futbol kulüpleri için büyük bir meblağ değil.

Ancak Kastamonuspor 1966 gibi TFF geliri, galibiyet pirimi ve İddaa gelirleri dışında bir geliri olmayan ayrıca TFF gelirlerine temlik koyulmuş bir takım için bu borç çok büyük bir borç.

Yani olağanüstü kongre olması durumunda göreve gelecek olan yeni yönetimin 2019-2020 sezonunda başlayabilmesi için ya cebinde 10 Milyon Lira gibi bir bütçesi olacak yada farklı yöntemlerle borçlar yapılandırılarak kulübü bu borç yükünden kurtaracak.

Yani görünen tabloda Kastamonuspor 1966 Başkanı Erkan Özcan’ın da dediği gibi gerçekten de kongre şart.

Peki kongrede nasıl bir yönetim oluşmalı?

Bu kadar sorunun olduğu bir takım anca el birliği ile yeniden ayağa kalkabilir. Yani kongrede siyasetin, bürokrasinin ve en önemlisi şehrin desteğini arkasına alabilecek bir yönetim kurulunun oluşturulması gerekiyor. Bunun en iyi örneği kulübün ilk kurulduğu yıllarda Kastamonu’ya üst üste 2 şampiyonluk yaşatan Mahir Altıkulaç’ın başkanlığında oluşturulan yönetim kuruluydu.

Şehrin tüm kesimlerinin desteğini arkasına almış bir yönetim olarak Mahir Altıkulaç başkanlığında bu takım önce Bölgesel Amatör Lig’de ardından 3. Lig’de şampiyon olarak 2.Lig’e yükselmişti. Bu başarıda başkan Mahir Altıkulaç kadar yönetim kurulunun da payı vardı.

Şimdi ‘o yıllarda takımın maddi olarak sıkıntıları yoktu. O takımın arkasına şehrin bütün dinamiklerini almış bir takımdı. Mücadele ettiği liglerin çok üzerinde bütçelerle oluşturulmuş bir takımdı.’ diyenler olacaktır.

Tamam o yıllarda şehirde oluşan heyecanla mücadele ettiğimiz liglerin çok üstünde bütçelerle oluşturulmuş takımlar vardı. Tamam o zaman şimdiki kadar kulüpte maddi sorunlar yoktu. Tamam büyün şehir o takımın arkasındaydı. Bunların hepsini kabul ediyorum.

Ancak benimde aklıma şu sorular geliyor. Biz o yılların haricinde de bu ligde çok büyük paralara harcamadık mı? 2. Lig’in en kaliteli isimlerinin yanı sıra 1. Lig’den futbolcular transfer etmedik mi? Peki neden o yıllarda başardığımızı son üç yıldır başaramadık?

Demek ki sadece para başarı getirmiyormuş. Kastamonuspor’un şuan ki durumdan sadece birlikte hareket edersek kurtulabiliriz. Şehirde bu birlikteliği yaratacak olanda yeni oluşturulacak olan yönetim kuruludur.

Yani sözün özü; bu kongrede verilecek karar Kastamonuspor’un kaderini doğrudan etkileyecektir. Onun için bakalım bu ateşten gömleği kim giyecek?

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV