banner38

Müzik indir

banner46

banner47

11 Temmuz 2020 Cumartesi

Alt ligler ne olacak?

05 Haziran 2020, 11:30
Alt ligler ne olacak?
Serkan HORUZ
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. ve 3. Lig’de maçların 18 Temmuz’da başlayacağını açıklamasına rağmen hemen hemen bütün takımların ve futbol severlerin akıllarındaki soru işaretlerini gideremedi.

 

1-      Alt liglerde mücadele eden takımların statlarının neredeyse tamamında ışıklandırma yok, eğer maçlar her takımın kendi sahasında oynanacaksa Ağustos ayının sıcağında karşılaşmalar öğleden sonra oynansa bile sporcu sağlığı açısından sorun teşkil etmeyecek mi?

2-       Eğer maçlar belirli kamp merkezleri tercih edilip orada oynatılacaksa bunun şimdiden duyurulması ve takımların ona göre hazırlık yapmaları gerekmez mi?

3-      2. Lig’de sezonun Eylül’de tamamlanacağını düşünürsek 2020-2021 sezonu ne zaman başlayacak?

4-      Takımlara yeni sezon öncesi transfer ve hazırlık dönemi için ne kadar zaman tanınacak?

5-      Ayrıca, 1.Lig’de sezonun Temmuz sonu gibi noktalanacağını düşündüğümüzde 2. Lig’den yükselecek olan takımlar mevcut takımlardan hem transfer hem de hazırlık dönemi konusunda daha dezavantajlı konumda olmayacak mı?

 

Alt liglerde planlamanın Süper Lig ve 1. Lig’den ayrı tutulması özellikle 1. Lig’e yükselecek takımların önümüzdeki sezon izin, transfer ve kamp planlamasını oldukça zora sokacaktır.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu şartlar altında gelişmeleri yeniden gözden geçirip 2. Lig ve 3. Lig’in maç takvimini bir an önce netliğe kavuşturması gerekmektedir.

 

***

 

Ayrıca son günlerde futbol kamuoyunu oldukça meşgul eden ‘Rezerv takım’ meselesi var.

Rezerv takım, Türk futbolunun PAF ve 21 yaş altı liginin kaldırılmasının ardından ‘Genç oyuncu’  yetiştirmek için Hollanda, İspanya, Avusturya, Almanya gibi ülkelerde uygulanan son dönem tartışmaya açtığı konu.

Bu konuda henüz somut bir adım atılmamasına rağmen, Süper Lig’de mücadele eden büyük camialar şimdiden 2. ve 3. Lig’den oyuncu transfer etmeye başladı.

Büyük camialarda bu tarz girişimlerin hız kazanması bize yakın bir gelecekte rezerv takım konusunun netleşeceğine işaret ediyor.

Bu konuda özellikle 2. ve 3. Lig’i oldukça yakından ilgilendiren bir konu.

Çünkü yeni kurulacak olan rezerv takımların 3. Lig’de mücadele edeceği söyleniyor.

Hal böyle olunca 3. Lig’de artacak olan takım sayısı 2. Lig’e hatta 1. Lig’e de yansıyacaktır.

Alt ligler için bu kadar bilinmezin olduğu bir ortamda sezonun kalan maçlarının ve önümüzdeki sezonun planlamasının bir an önce kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV