banner38

banner40

banner29
25 Mayıs 2018 Cuma

Alp Arslan Akman’ın Romanı: “GÜNEŞiN SULTANLIĞI”

22 Mart 2016, 13:33
Alp Arslan Akman’ın Romanı: “GÜNEŞiN SULTANLIĞI”
Mehmet Sayan
 Alp Arslan Akman, 1980’de Kastamonu’da doğdu. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Barosu’na kayıtlı avukatlardandır. 
Çok sayıda edebiyat dergisinde şiir, hikâye ve denemeleri; İstanbul Barosu Dergisi ve bazı hukuk dergilerinde makaleleri, yerel gazetelerde köşe yazıları yayınlanmış; şiir yarışmalarında ödüller kazanmıştır.
Güneşin Sultanlığı, Akman’ın ilk romanıdır. “Bu kitapta geçen olaylar ve karakterler hayal ürünü olup gerçekle ilgisi yoktur. Ama belki de vardır. Kim bilir…” ifadesiyle başlayan roman, 13. yüzyıl Anadolu’sundaki bir hayalî sultanlığın hikâyesidir. Ama bu hayali sultanlık devrin gerçekliği içersinde oluşturulmuş, o yıllara ait eserlerden kaynak olarak yararlanılmıştır. Akman’ın romanının özetini O’nun anlatımıyla şöyle aktarabilirim:
“Moğol istilâsı altındaki toprakların genç ve yakışıklı sultanı, muhkem bir dağın içine oyulmuş sarayında bir kafes hayatı sürmektedir. Tüm sultanlığın hakimiyeti, babasını ve ağabeylerini katlederek henüz çocuk yaştayken onu başa geçiren muhteris başvezirdedir. Halk bir yandan başvezirin diktası altında ezilirken, bir yandan da Moğol zulmüyle canından bezmiş haldedir. Kapatıldığı kafesin ardında dünyaya karşı büyük bir merak duyan genç sultan bu makûs kaderi değiştirmeye kararlıdır. Kalenin gizli tünellerini bularak tebdil-i kıyafet şehre inmeyi ve sarayın dışındaki dünyayı tanımayı başarır. Artık yeni bir dünya keşfetmiştir. Yeni arkadaşlıklara ve yeni bir sevdaya yelken açar. Tanıştığı Türkmen delikanlısı dost, tüm dünyayı arşınlamış Venedikli bir seyyahı yoldaş, bilge ve ihtiyar bir dervişi mürşit ve asi bir Türkmen kızını yâr saydığı vakit, kendisinin ve sultanlığının kaderi sil baştan yazılacaktır. Çünkü gerçek kimliğini bilmeyen yeni dostları, ona karşı planlanan bir isyanın elebaşlarıdır. Biryanda taht ve sultanlığı. Diğer tarafta dostları ve aşkı vardır.”
Sultan, tercihini tahtı ve sultanlığı için kullanır. İsyan başlamadan önce ortadan kaybolur ve isyan başlar. İsyancılar, en büyük düşmanları olan başveziri öldürüp sultanın oturduğu saraya kadar gelirler. Fakat burada beklemedikleri bir şeyle karşılaşırlar. Hareket başladığında ortadan kaybolan arkadaşlarını sarayın basılması sırasında gerçek kimliğiyle sultan olarak karşılarında bulurlar. Sultan artık onların cellâdıdır. Sevdiği kadını, dostlarını öldürür. Artık sultanlığını kurtarmıştır. Kanlı elleriyle giderek tahtına oturur…
Hemşerimiz Alp Arslan Akman’ı “Güneşin Sultanlığı” kitabı için kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.
---------------------------------------
(1) Güneşin Sultanlığı/Alp Arslan Akman
 Timaş Yayınları/0212 511 24 24 / timas@timas.com.tr

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV