Müzik indir

24 Ekim 2020 Cumartesi

Aileler spor branşı seçimi konusunda nelere dikkat etmeli?

24 Haziran 2020, 11:06
Aileler spor branşı seçimi konusunda nelere dikkat etmeli?
Fatih BAŞÖREN
 

Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi tartışılmaz bir gerçek. Erken yaşlarda spora başlamanın getireceği artılar çocuklarımızın hayatlarını olumlu ölçüde etkileyecektir. Peki, çocuklarımızı spora ne zaman başlatmalı ya da hangi spor branşlarına yönlendirmeliyiz?

Bu sorunun cevabını vermeden önce değinilmesi gereken birkaç konu var. Öncelikle ailelerimiz çocuklarını spora başlatma konusunda ne kadar istekliler? Eğitimin ilk olarak aileden başladığını varsayarsak esasında her şeyin çözümü bu sorunun cevabında.

Çocuğunuzu 4 yaşında iken gözleme şansı mutlaka bulmuşsunuzdur. ‘Kızım koltuğun üzerinde sıçrama düşeceksin’, ‘Oğlum oraya tırmanma’, ‘Babacım, annecim kapı koluna neden asılıyorsun?’ gibi uyarıları her anne baba mutlaka yapmıştır. Çocuğunuz aslında uygun olduğu ya da ilk başta hangi branşa başlaması gerektiği konusunda sizlere sinyaller veriyor. Çünkü çocuğumuz o yaşlarda kendi anatomisinin yeteneklerini keşfetmek istiyor.

4 yaşına gelen bir çocuğumuz ebeveynleri olmadan münferit olarak bazı gruplarda çalışabilirler. Unutmamak gerekir ki bu dönemde uğraşacakları branş, motor beceriyi geliştirici yönde olmalıdır. Çocuğumuzu bu yüzden cimnastik branşına yönlendirerek en az 2 yıl bu konuda eğitim almasını, 6 yaşına geldiğinde ise en az bir yıl atletizm branşı ile el ve ayak koordinasyonunun gelişmesini sağladığımızda branş seçme konusunda istenilen olgunluğa yaklaştırmış oluruz.

En azından çocuğumuz branşını seçtiğinde cimnastik ve atletizm eğitimi almayan çocuklarımıza oranla çok daha artı konumda olacak. Sporun ne olduğunu ve ne anlama geldiğini ilk baştan idrak ederek spor hayatına 1-0 önde başlayacaktır.

Çocuklar ilk hareketlerini cimnastik ve atletizmle öğrenir. 7 yaşında futbola başlayan bir çocuk, el ayak koordinasyonunda problemler yaşıyor ise o çocuk ve antrenörü bir süre bu sorunu ortadan kaldırmakla meşgul olacaktır. Tabi bu da büyük zaman kaybına neden olacaktır.

Çocuğu bir spor branşı ile meşgul olan aileler genelde çocuğunun o spor branşındaki başarısızlığından söz ediyor. ‘Benim çocuğum müsabakalarda neden fazla süre alamıyor’ ya da ‘ferdi branşlarda neden başarılı sporculara oranla aynı performansı gösteremiyor’ gibi. Tabi sonuç olarak çocuğun antrenörü suçlanıyor.

Peki sizin çocuğunuz gerçekten o spor branşına uygun mu? Şu asla göz ardı edilmemelidir ki herkes futbol oynayamaz, herkes basketbolcu da olamaz. Her çocuktan karate konusunda başarı elde etmesini bekleyemezsiniz. Sonuç olarak bilinçsiz bir şekilde spor branşına yönlendirme her şeyden önce o ilin spor başarısını da aynı oranda etkiliyor.

Branş seçiminde diğer bir husus ise ailenin değil çocuğun istekli olmasıdır. Ailelerle sohbetlerimizde ben çocuğumun futbol oynamasını ya da taekwondo yapmasını istiyorum gibi düşüncelere tanık oluyoruz. Burada aile bazı yanılgılara düşebiliyor. Kendi hayatlarında yapmak istedikleri fakat gerçekleştiremedikleri spor dallarını çocuklarına bir misyon olarak yükleyebiliyorlar.

Unutmamadır ki her şey istekten geçer. Aile tarafından mutlaka çocuğun branş seçiminde sosyal duygusal alanları dikkatle gözlemlenmeli ve yorumlanmalıdır. Bir çocuk bir spor branşına başladığında çalışmalar esnasında yüzü gülüyor mu? Mutlu mu? Aile ilk olarak bu konuda çocuğun davranışlarından referans almalıdır.

Sonuç olarak, branş seçimi öncesi ilk önce motor beceriyi geliştirici branşlar ile temel atılmalıdır. Çocuk cimnastik ve atletizm eğitimlerinin ardından isterse bu branşlar ile yoluna devam eder, ister ise mutlu ve hazır olduğu başka bir branşı tercih eder. Bu konuda karar her zaman çocukta olmalıdır.

Pandemi sürecinde hayatımız her alanda kısıtlandı. Sağlığın en önemli faktör olduğunu unutmadan her şeyin eninde sonunda normale döneceğini biliyoruz. Sürecin sona ermesi ile her şey olduğu gibi spor da hayatına kaldığı yerden devam edecek. Çocuklarımızı doğru ve hazır olduğu branşlara yönlendirdiğimizde hem kendimiz hem de çocuğumuz mutlu ve başarılı olacaktır.

Sağlıcakla kalın…

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV