banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
21 Ocak 2019 Pazartesi

4 MiLYONLUK DEV SPONSOR

06 Ocak 2017, 10:26
4 MiLYONLUK  DEV SPONSOR
Barış KILINÇKIRAN
 

1506 yılında zamanın kadısı olan Nasrullah Bin Yakup tarafından 6 kubbeli olarak yaptırılan Nasrullah Kadı Camii, 1746’da 1. Mahmud’un Reisülküttaplarından Hacı Mustafa Efendi tarafından ayrıntılı bir onarım görmüş. Bu onarım esnasında camiye mihrap tarafındaki üç kubbesiyle sağdaki mahfeli son cemaat yeri eklenerek cami genişletilmiş. 1875 ve 1945 yıllarında tekrar onarım yapılan Nasrullah Kadı Camii’nde giriş kapısı ve kaidesi bulunan orijinal minaresinin gövde kısmı maalesef günümüze ulaşmamış ve şimdiki minaresi ise 1916 yılında yapılmış. Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık’ın girişimleri ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon onayını alan Nasrullah Kadı Camii, 26 ay süren hummalı bir çalışmanın ardından göz kamaştıran bir görünüme kavuştu. 

4 MİLYON TL HARCANDI
Mülkiyeti, Nasrullah Kadı Camii Şerifi Vakfı’nda bulunan bu dev eser, 13 Ağustos 2014 yılında İnebolulu hemşerimiz Hasan Gürsoy’un sahibi olduğu Güryapı Restorasyon Taahhüt ve Ticaret A.Ş. sponsorluğunda yaklaşık 4 Milyon TL harcanarak yeniden restore edildi. 21 Aralık günü tekrar ibadete açılan Nasrullah Kadı Camii’nde Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan müdahale kararları çerçevesinde ciddi bir çalışma yapılarak, 1875 dönemine ait kalem işleri ihya edildi. Caminin kurşun üst örtüsü yenilendi. Cephe temizliği yapılarak derzleri tekrar yenilendi. Son cemaat bölümünde bulunan çimento sıvalı bölümler raspa edilerek horasan sıva yapıldı. Yine son cemaat bölümündeki sütunlar arası camla kapatıldı. Halıları, ayakkabılıkları, elektrik tesisatı ve ısıtma sistemi de tamamen yenilendi. Şadırvan bölümünde sonradan yapılmış olan tarihi dokuyla uyuşmayan taş kaplama ve çimento kullanılarak yapılan imalatlar sökülerek, özgün taş ile kaplandı. Yine Şadırvan Kurşun örtüsü tamamen yenilendi. 13 Ağustos 2014’te başlayan restorasyon çalışmaları, 21 Aralık 2016 günü tamamlandı ve Kastamonu’muzun en önemli kültür miraslarından biri olan Nasrullah Kadı Camii, yeniden ibadete açıldı.

TEŞEKKÜRLER HASAN GÜRSOY 
Kendisini şahsen tanımasam da, tam bir Kastamonu aşığı ve memleket sevdalısı olduğunu çok iyi bildiğim Hasan Gürsoy ve ekibine de şahsım ve Kastamonulu hemşerilerimiz adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. 
KURU SÖZ DEĞİL, SOMUT HAREKETLER BEKLİYORUZ
İstanbul’da yaşayıp milyonluk servetleriyle nam yapan birçok işadamımız var. Ama çoğunun memleketlerine maalesef beş kuruş faydaları yok. Kimse kızıp darılmasın. Memleketine faydası olmayan insan bizden değildir arkadaş. Lafa geldiği zaman Kastamonuluyum, iş icraata gelince kimseden ses soluk yok. Biz artık kuru sözden ziyade somut hareketler bekliyoruz. Umarım Hasan Gürsoy’un bu hareketi, diğer işadamlarımıza da örnek olur. 

ŞİMDİ SIRA DEVLET HASTANESİ’NDE
2016 yılında Cumhuriyet tarihinin tek seferde alınan en büyük devlet yatırımı olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli açılışıyla muhteşem bir final yapan Kastamonu, önümüzdeki günlerde yine dev bir sağlık yatırımı olan yeni devlet hastanesine de kavuşuyor. Yine Tahsin Babaş’ın ilimizin çehresinideğiştirecek projeleri de bir bir Anıtlar Kurulu onayını alarak ihale sürecine girdi. 2017 yılında da birçok önemli projenin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu büyük yatırımların ilimize aktarılması ve Kastamonu’muzun her alanda gelişmesi ve bölgede söz sahibi bir il olabilmesi adına çalışmalarını sürdüren milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir ile Kastamonu Valisi Mesut Yıldırım’a ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a da şahsım ve Kastamonu halkı adına ayrıca teşekkür ediyorum. Bu memleket için bir çivi çakan her kim varsa, hepsinden Allah razı olsun. Memleket sevdalısı genç bir kardeşiniz olarak, üzerimize düşen her göreve sonuna kadar hazır olduğumuzu tekrar bilmenizi isterim. Birlik ve beraberlik içerisinde sadece Kastamonu’muzun menfaatleri için çıktığımız bu yolda, tüm bürokratlarımızın, STK’larımızın,siyasilerimizin ve işadamlarımızın da bizlerle birlikte yürümeleri en büyük arzumuzdur.
Bu yolda bir bedel ödenecekse, o bedeli de ödemeye hazırız.
‘Her Şey Kastamonu İçin...

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV