Müzik indir

28 Ekim 2020 Çarşamba

2020 yılının sonlarında huzur ve sevgiyi bulmak

16 Ekim 2020, 10:31
2020 yılının sonlarında  huzur ve sevgiyi bulmak
Yiğit DAİMSELAMET

Huzur, sevgi ve anlayış bugünlerde ne yazık ki zor görünüyor. Pek çok evde gerilim üst seviyelerde. Bütçeler daraldı, öfkeler yıprandı, normal bir sosyalleşmenin olmadığı bir zamanda salgının sonsuzluğunu düşünerek aksamadan ilerliyoruz. Çözüm bulunmayacak ve artık hayatımız hep böyle devam edecekmiş gibi düşünüyoruz. Bu, aileler ve bireyler üzerinde muazzam bir baskı oluşturdu ve bizi sinirli ve izole hale getirdi. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen insan, kendine iyi geleni yine insanda arar. Bizi onaracak insana ihtiyaç duyarız ve bunu da empatiyle, uzlaşmayla beraber aşarız. Hayatımızda sevgiyi, huzuru ve anlayışı en üst düzeye çıkarmak için neler yapmalıyız?

Dinleyin. Dinlemek, kültürümüzde yeterince takdir edilmeyen bir beceridir. Bunda ustalaşmak için önce öğrenmeli ve sonra pratik yapmalıyız. Dinlemek insan için güçlü bir araçtır, gerilimi azaltır ve terapi gibidir. Kendi cümlelerinizi karşı tarafa iletmekten çok onların söylediklerine odaklanarak söylediklerini duymaya ve etkili bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. Buna ilk olarak ailenizden başlayın. Bu zamana kadar konuştukları ama sizin duymadığınız neler olmuş onlara odaklanın. Konuşan kişiye tüm dikkatinizi verin, onu yarım dinlemeyin. Söylediklerini duymaya ve anlamaya çalışın, ardından söylediklerinin bazı parçalarını tekrarlayarak onu duyduğunuzu kabul edin. En sonunda kendi fikrinizi karşınızdakini kırmadan güzel bir dille açıklayın. İnsanlar dinlendiğini hissettiğinde, genellikle daha az savunmacı ve iletişim kurmaları daha kolay hale gelir. Hayatınızda önemli konularda sizi duyacak birine ihtiyacınız varsa, saygılı dinlemenin beklendiği bir ilişki oluşturun.

Biraz iyilik yapın. Benliğinizle iletişime geçin. Gerçek amaç duygunuzla yeniden bağlantı kurarak değerlerinizi eyleme geçirin. İnandığınız bir amaca katkıda bulunun. Kan verin, maske takın, spor yapın, ihtiyacı olan insanlar için ufak da olsa maddi yardımda bulunun, kitap okuyun, yaşlıları ziyaret edin, şükredin, dua edin. Ailenizle bol bol vakit geçirin, en sevdiğiniz yemeği birlikte yapın. İster gerçek kalbinizden ister en iyi benliğinizden ister ruhunuzdan söz etmek isteyin, ama sonunda en derin tarafınızla arzuladığınız şeyi yapmaya çalışın.

Kendinize iyi bakın. Öz bakımınızı her daim sürdürün. Sağlığınıza yönelik küçük davranışlarınız, huzurunuz için büyük bir fark yaratabilir. Kendiniz ve yörüngenizdeki herkes için sağlıklı bir şeyler yapın. Fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, uyku düzenine dikkat edin ve hayatınızda ekran süresi, kafein ve alkolü azaltın. Günlük planınızı oluşturun. Net kararlar verin. Sakin olun ve nefretten kaçının. Cesur ve güvende hissetmenize yardımcı olacak şeyler yapın. Ön yargılarınızdan uzak durmaya çalışın ve her zaman güvenli ortamınızda sevdiklerinizle vakit geçirin.

Biraz hassas olmayı deneyin. Bizi ayakta tutmaya çalışan insanların farkında olun ve onları kabul edin. Doktorlar, sağlık çalışanları, polisler, askerler, öğretmenler, temizlik görevlileri ve bu zamanlarda zor şartlarda çalışan herkese karşı onlara teşekkür edin. Biraz yumuşayın ve sizden daha zor zamanlar geçiren insanlara biraz şefkat gösterin. Çoğu insanın gerçekten elinden gelenin en iyisini yaptığını hatırlamak zor olabilir. Olanlar için birbirimizi suçlamayı bırakabilirsek, zorluklarla daha etkili bir şekilde başa çıkmak için birlikte çalışabiliriz.

Evinizi değer verdiğiniz insanlarla paylaşacak kadar şanslıysanız, bu insanlara duyduğunuz sevgi ve takdir duygunuzu yenilemek önemlidir. Onlara değer verdiğinizi söyleyin ve onlarsız hayatın ne kadar kötü olacağı konusundaki büyük resmi gözden kaçırmamaya çalışın. Huzur, sevgi, anlayış ve uyum, öncelikle kalplerimizde ve evlerimizde sevgi ile başlamalıdır. Sağlıkla kalın.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV