banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

100. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

18 Mayıs 2019, 10:42
100. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü  Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Mehmet SAYAN

Mustafa Kemal, İstanbul’da işgalcilerin zırhlılarının toplarını saraya çevirdikleri 16 Mayıs 1919 günü Bandırma adındaki küçük bir vapurla ve yanındakilerle birlikte İstanbul’dan ayrıldı.

19 Mayıs 1919 Pazartesi günü sabahı Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basan Büyük Kurtarıcı, böylece 100 yıl önce işgale karşı Millî Mücadele’yi başlatmış oldu.

Mustafa Kemal’in İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğü ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya çalıştığı temel fikir, Nutuk’ta da belirtildiği üzere  “Milletin hakimiyetine dayanan, kayıtsız ve şartsız müstakil bir Türk Devleti tesis etmek” idi. Bu temel fikri bir karar olarak gerçekleştirecek parola ise: “Ya istiklâl, ya ölüm” düsturunda yer alıyordu.

Amasya Genelgesi’nde “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” denilerek ülkenin düşmanlardan temizlenmesi için tek güvenilenin Türk Milleti olduğu ifade edildi. Erzurum Kongresi’nde alınan kararla “Millî hudutlar içinde vatan bir bütündür. Ayrılık kabul etmez” denilerek de yapılacak mücadelenin felsefesi bütün yurda ilân edildi. (1)

Atatürk, “Benim doğum günüm, 19 Mayıs’tır” diyerek, 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı olarak Türk Gençliği’ne armağan etti. Bayram, yıllarca gençlerimiz tarafından stadyumlarda coşku ile kutlandı. 12 Eylül’den sonra bayramın adı “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve spor Bayramı” olarak değiştirildi. 2012 yılından itibaren de Ankara dışında stadyumlardaki kutlamalar kaldırıldı.

Atatürk, 1937 yılında yaptığı bir konuşmada: “Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlâtları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir” demişti. Türk Gençliği de Atatürk’ün bu direktifi istikametinde Atatürk’ün koyduğu hedefe yürüyecek ve ülkemizi lâyık olduğu seviyesineyükseltecektir.

Yazımı Cahit Külebi’nin Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda başlıklı şiirinden aldığım bir bölümle bitiriyor ve Millî Mücadele’nin başlamasının 100. yılında başta gençlerimiz olmak üzere bütün hemşerilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, milletimizin huzur, güven, barış ortamı içinde nice yüz yıllara ulaşmasını diliyorum. Bizlere 19 Mayısları armağan eden bugün bu topraklarda hür olarak yaşamamızı sağlayan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve silâh arkadaşları olmak üzere, şehitlerimize, gazilerimize şükranlarımı sunuyor, mekânları cennet olsun diyorum:

“Bir gemi yanaştı Samsun’a sabaha karşı

   Selam durdu kayığı, çaparı, takası

   Selam durdu tayfası.

   Bir duman tüterdi bu geminin bacasından bir duman

    Duman değildi bu!

     Memleketin uçup giden kaygılarıydı.

    Samsun Limanı’na bu gemiden atılan

    Demir değil

Sarılan Anayurda

Kemal Paşa’nın kollarıydı.

Selam vererek Anadolu çocuklarına

Çıkarken Yüce Komutan

Karadeniz’in halini görmeliydi.

Kalkıp ayağa ardı sıra baktı dalgalar

Kalktı tayfalar,

İzin verseydi Kemal Paşa

Ardından gürleyip giderlerdi

Erzurum’a kadar.”

(1)   Türk İnkılâp Tarihi / Prof. Dr. Hamza Eroğlu

Millî Eğitim Basımevi / İSTANBUL 1982

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV